05 edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy

opublikowano: zhyrcza, 13 maja 2019 - 11:29

Zgłoś najlepszą realizację architektoniczną 2018 roku!

W piątek, 10 maja, rozpoczęła się 05 edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Jury złożone z ekspertów i władz miasta wybierze najlepsze obiekty i wydarzenia architektoniczne ubiegłego roku. Swoją nagrodę przyznają także mieszkańcy. Kandydatów do nagrody można zgłaszać do 21 czerwca br. za pośrednictwem formularza on-line

Widzimy jak Warszawa się zmienia, i że coraz większe wymagania stawiane są przed architektami. Zależy nam na tym, aby przestrzeń, która nas otacza była nie tylko coraz ładniejsza, ale przede wszystkim funkcjonalna, bezpieczna i zielona. Dlatego nagradzamy realizacje, które sprawiają, że Warszawa jest coraz bardziej nowoczesna, dostosowana do jak najwyższych standardów i przede wszystkim podoba się mieszkańcom, którzy korzystają na co dzień z przestrzeni miejskiej. Poprzez nagrodę architektoniczną promujemy architekturę, która najlepiej wpisuje się w miasto i jego potrzeby – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy promuje nowe budynki, a także zabytkowe i zrewitalizowane przestrzenie publiczne, takie jak place, ulice czy trakty spacerowe. Szansę na laur mają również wydarzenia poświęcone szeroko rozumianej architekturze i sztuce, m.in. wystawy, książki czy tymczasowe instalacje.

Nagroda zostanie przyznana w sześciu kategoriach:

• najlepszy budynek użyteczności publicznej,
  • najlepszy budynek komercyjny,
  • najlepszy obiekt mieszkalny,
  • najlepsza rewitalizacja,
  • najlepsza przestrzeń publiczna,
  • najlepsze wydarzenia architektoniczne.

Jak co roku, Jury przyzna także Grand Prix - najwyższy laur, a mieszkańcy, w internetowym głosowaniu od 1 października do 12 listopada, zdecydują do kogo trafi Nagroda Mieszkańców

Nowością w tym roku są dwie nagrody specjalne:

• nagroda za rozwiązania przyczyniające się do ograniczenia i adaptacji do zmian klimatu oraz
  • nagrodę za rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji.

Zwycięzców tegorocznej nagrody poznamy na grudniowej gali.

Organizatorem konkursu i fundatorem Nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęły: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddział Warszawski Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Patronami medialnymi są "Architektura-murator", "Zawód:Architekt", "Rzut", portale Nowa Warszawa, Urbnews oraz Radio Dla Ciebie.

Więcej informacji, w tym regulamin Konkursu znajdują się tutaj oraz na Facebook'u wydarzenia.