Inwestycje małe i ogromne, podziemne i poprzemysłowe. Cztery realizacje z Warszawy są nominowane do prestiżowej Nagrody im. Miesa van der Rohego. Połowa z nich to nasze inwestycje miejskie.
Szansę na prestiżową nagrodę im. Miesa van Rohego mają:
ZODIAK z betonu i szkła
Pawilon ZODIAK otworzyliśmy w 2018 r. w Pasażu Wiecha, w miejscu kwiaciarni i dawnego tarasu letniej kawiarni przy barze szybkiej obsługi. Dziś jest miejscem spotkań, wystaw o architekturze i rozwoju gospodarczym. To również przestrzeń dyskusji i wymiany wiedzy dla wszystkich, którzy interesują się architekturą, są aktywni w przestrzeni miejskiej, działają na rzecz przedsiębiorczości czy innowacyjności.
ZODIAK to inwestycja miejska, którą realizowaliśmy we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP. Projekt budynku powstał w pracowni Kalata Architekci (Szymon Kalata, Eliza Kalata) oraz Mateusza Świętorzeckiego we współpracy z firmą WSP Polska. Wnętrze zdobi mozaika Magdaleny Łapińskiej-Rozenbaum.
Nasza inwestycja zwyciężyła w kategorii najlepszy budynek użyteczności publicznej 2018 roku i zdobyła Nagrodę Mieszkańców w 5. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Najnowszy spot o ZODIAKU można obejrzeć tutaj.
Trzy stacje metra na Woli
Jury nominowało też do nagrody im. Miesa van Rohego trzy stacje metra na warszawskiej Woli. Otworzyliśmy je 4 kwietnia 2020 roku. Autorami projektu są architekci z pracowni: BP Metroprojekt, Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, Archinauci.
Na stacji Księcia Janusza dominuje kolor zielony. To symboliczne nawiązanie do tradycji tego miejsca. Przed wojną działał tu zakład ogrodniczy rodziny Ulrichów.
Blisko stacji Młynów jest Park Moczydło. Architekci w kolorystyce i wystroju plastycznym nawiązali do żywiołów wody i powietrza.
W rejonie stacji Płocka po wojnie powstała Zachodnia Dzielnica Przemysłowa. Działały tu Zakłady im. Marcina Kasprzaka, im. Róży Luksemburg, im. Ludwika Waryńskiego, Zakłady Farmaceutyczne Polfa, Zakłady Budowy Maszyn Lampowych i inne. Industrialny wystrój stacji nawiązuje do dziedzictwa tej części Woli. Warto zwrócić uwagę na graficzne odwzorowania układów scalonych.
Kompleks P4 z hotelem Vienna House Mokotów Warsaw
Zespół czterech budynków z wielkich prefabrykatów z betonu i z ogromnymi przeszkleniami powstał przy ul. Postępu 4. To dzieło pracowni JEMS Architekci. Architektonicznie P4 nawiązuje do dziedzictwa Służewca Przemysłowego. Konstrukcja opiera się na systemie żelbetowych ram. Słupy w kształcie litery „V” i masywne podciągi mają surowy, niemal fabryczny wyraz. Architekt Marcin Sadowski z pracowni JEMS mówił: „Inwestor postawił nam zadanie, że mają to być budynki zupełnie inne niż te w najbliższej okolicy. Mają być raczej adresowane do młodych ludzi, do firm, które nie są korporacjami”.
Budynek był początkowo projektowany jako biurowiec, zmienił funkcję na hotelową już w trakcie realizacji. Jury konkursowe w 6. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy uznało, że to najlepsza architektura komercyjna 2019 roku w naszym mieście.
Elektrownia Powiśle
Na poprzemysłowym terenie, który od 1905 roku zajmowała Elektrownia Powiśle, powstała nowa i atrakcyjna część miasta. Pomiędzy ulicami: Wybrzeże Kościuszkowskie, Zajęcza, Dobra i Leszczyńska działa zespół biurowo-usługowo-mieszkalny. Projekt, przygotowanie i realizacja inwestycji zajęła 12 lat. Ulice, kiedyś za murem, otworzyły się na miasto i stanowią jego część. Przed halą dawnej kotłowni i maszynowni powstał plac dostępny publicznie z fontannami. Architektom z pracowni APA Wojciechowski we współpracy z konserwatorami zabytków udało się uratować zabytkową konstrukcję kotłowni z nitowanej stali. Uwagę we wnętrzu przykuwają ogromne stalowe leje, którymi kiedyś sypał się węgiel do kotłów. Na zewnątrz na szczycie elewacji znów jest niebieska budka dawnej sterowni. W odtworzonych kominach Elektrowni Powiśle skrywają się różne instalacje, czerpnie i wyrzutnie powietrza. Nowe biurowce tworzą nową oprawę dla centrum handlowo-usługowego urządzonej w dawnej kotłowni. Trwa jeszcze adaptacja zabytkowego kesonu na restaurację oraz budowa butikowego hotelu od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego.
Nagroda im. Miesa van der Rohego
Nominacje do nagrody zdobyło 449 obiektów z 279 miast w 41 krajach Europy. Fundatorem jest Komisja Europejska oraz Fundacja im. Miesa van der Rohego. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane co dwa lata od 1988 roku. W tej edycji w związku z pandemią COVID-19 odbędzie się kilka etapów selekcji, a sam finał zaplanowano na wiosnę 2022 roku. Docenione zostaną realizacje, które w szczególnie trafny sposób odpowiadają na wyzwania współczesnego świata oraz przykładają się do rozwoju europejskiej architektury i urbanistyki.
W poprzednich edycjach nagrody nominowanych było 116 budynków z Polski. Zwycięski tytuł otrzymała dotychczas jedynie Filharmonia Szczecińska (2015 r.).
Harmonogram 22 edycji EU Mies Award: