Cztery nominacje z Warszawy do nagrody im. Miesa van Rohego

opublikowano: wkacperski, 3 lutego 2021 - 16:39

Inwestycje małe i ogromne, podziemne i poprzemysłowe. Cztery realizacje z Warszawy są nominowane do prestiżowej Nagrody im. Miesa van der Rohego. Połowa z nich to nasze inwestycje miejskie.

Szansę na prestiżową nagrodę im. Miesa van Rohego mają:

•          ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
  •          stacje wolskiego odcinka metra
  •          Elektrownia Powiśle
  •          budynek P4 z hotelem Vienna House.

ZODIAK z betonu i szkła

Pawilon ZODIAK otworzyliśmy w 2018 r. w Pasażu Wiecha, w miejscu kwiaciarni i dawnego tarasu letniej kawiarni przy barze szybkiej obsługi. Dziś jest miejscem spotkań, wystaw o architekturze i rozwoju gospodarczym. To również przestrzeń dyskusji i wymiany wiedzy dla wszystkich, którzy interesują się architekturą, są aktywni w przestrzeni miejskiej, działają na rzecz przedsiębiorczości czy innowacyjności.

ZODIAK to inwestycja miejska, którą realizowaliśmy we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP. Projekt budynku powstał w pracowni Kalata Architekci (Szymon Kalata, Eliza Kalata) oraz Mateusza Świętorzeckiego we współpracy z firmą WSP Polska. Wnętrze zdobi mozaika Magdaleny Łapińskiej-Rozenbaum.

Nasza inwestycja zwyciężyła w kategorii najlepszy budynek użyteczności publicznej 2018 roku i zdobyła Nagrodę Mieszkańców w 5. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Najnowszy spot o ZODIAKU można obejrzeć tutaj.

zodiak

Trzy stacje metra na Woli

Jury nominowało też do nagrody im. Miesa van Rohego trzy stacje metra na warszawskiej Woli. Otworzyliśmy je 4 kwietnia 2020 roku. Autorami projektu są architekci z pracowni: BP Metroprojekt, Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, Archinauci.

Na stacji Księcia Janusza dominuje kolor zielony. To symboliczne nawiązanie do tradycji tego miejsca. Przed wojną działał tu zakład ogrodniczy rodziny Ulrichów.

Blisko stacji Młynów jest Park Moczydło. Architekci w kolorystyce i wystroju plastycznym nawiązali do żywiołów wody i powietrza.

W rejonie stacji Płocka po wojnie powstała Zachodnia Dzielnica Przemysłowa. Działały tu Zakłady im. Marcina Kasprzaka, im. Róży Luksemburg, im. Ludwika Waryńskiego, Zakłady Farmaceutyczne Polfa, Zakłady Budowy Maszyn Lampowych i inne. Industrialny wystrój stacji nawiązuje do dziedzictwa tej części Woli. Warto zwrócić uwagę na graficzne odwzorowania układów scalonych.

stacje metra

Kompleks P4 z hotelem Vienna House Mokotów Warsaw

Zespół czterech budynków z wielkich prefabrykatów z betonu i z ogromnymi przeszkleniami powstał  przy ul. Postępu 4. To dzieło pracowni JEMS Architekci. Architektonicznie P4 nawiązuje do dziedzictwa Służewca Przemysłowego. Konstrukcja opiera się na systemie żelbetowych ram. Słupy w kształcie litery „V” i masywne podciągi mają surowy, niemal fabryczny wyraz. Architekt Marcin Sadowski z pracowni JEMS mówił: „Inwestor postawił nam zadanie, że mają to być budynki zupełnie inne niż te w najbliższej okolicy. Mają być raczej adresowane do młodych ludzi, do firm, które nie są korporacjami”.

Budynek był początkowo projektowany jako biurowiec, zmienił funkcję na hotelową już w trakcie realizacji. Jury konkursowe w 6. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy uznało, że to najlepsza architektura komercyjna 2019 roku w naszym mieście.

P4 Vienna house

Elektrownia Powiśle

Na poprzemysłowym terenie, który od 1905 roku zajmowała Elektrownia Powiśle, powstała nowa i atrakcyjna część miasta. Pomiędzy ulicami: Wybrzeże Kościuszkowskie, Zajęcza, Dobra i Leszczyńska działa zespół biurowo-usługowo-mieszkalny. Projekt, przygotowanie i realizacja inwestycji zajęła 12 lat. Ulice, kiedyś za murem, otworzyły się na miasto i stanowią jego część. Przed halą dawnej kotłowni i maszynowni powstał plac dostępny publicznie z fontannami. Architektom z pracowni APA Wojciechowski we współpracy z konserwatorami zabytków udało się uratować zabytkową konstrukcję kotłowni z nitowanej stali. Uwagę we wnętrzu przykuwają ogromne stalowe leje, którymi kiedyś sypał się węgiel do kotłów. Na zewnątrz na szczycie elewacji znów jest niebieska budka dawnej sterowni. W odtworzonych kominach Elektrowni Powiśle skrywają się różne instalacje, czerpnie i wyrzutnie powietrza. Nowe biurowce tworzą nową oprawę dla centrum handlowo-usługowego urządzonej w dawnej kotłowni. Trwa jeszcze adaptacja zabytkowego kesonu na restaurację oraz budowa butikowego hotelu od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego.

Elektrownia Powiśle

Nagroda im. Miesa van der Rohego

Nominacje do nagrody zdobyło 449 obiektów z 279 miast w 41 krajach Europy. Fundatorem jest Komisja Europejska oraz Fundacja im. Miesa van der Rohego. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane co dwa lata od 1988 roku. W tej edycji w związku z pandemią COVID-19 odbędzie się kilka etapów selekcji, a sam finał zaplanowano na wiosnę 2022 roku. Docenione zostaną realizacje, które w szczególnie trafny sposób odpowiadają na wyzwania współczesnego świata oraz przykładają się do rozwoju europejskiej architektury i urbanistyki.

W poprzednich edycjach nagrody nominowanych było 116 budynków z Polski. Zwycięski tytuł otrzymała dotychczas jedynie Filharmonia Szczecińska (2015 r.).

Harmonogram 22 edycji EU Mies Award:

•          styczeń 2021 – ogłoszenie prac nominowanych w I fazie
  •          wrzesień 2021 – ogłoszenie prac nominowanych w II fazie