Konkurs "Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?"

opublikowano: wkacperski, 3 marca 2021 - 12:02

Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?

konkurs "jak będziemy mieszkali w Warszawie przszyłości?"

W związku z przygotowywanym nowym Studium dla Warszawy, postanowiliśmy spytać mieszkańców, jak widzą przyszłość miasta. We współpracy z Fundacją Puszka, organizujemy konkurs FUTUWAWA: Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości? Każdy może zgłosić swój pomysł i projekt.

Miasta dobre do życia muszą wymyślać się wciąż na nowo. Poszukiwać wizjonerskich pomysłów i odpowiadać na wyzwania zdiagnozowane w pracach nad nowym studium. A jednym z nich jest pytanie: „Jak będziemy mieszkać w Warszawie za 30 lat?”.

Do włączenia się we wspólny namysł nad przyszłością stolicy zapraszamy profesjonalistów, amatorów, młodzież i najmłodszych (kategoria FUTUWAWKA).

Odpowiedź na pytanie konkursowe może być sformułowana zarówno w postaci konkretnego rozwiązania, jak i potraktowana teoretycznie, opisowo, metaforycznie, konceptualnie czy futurologicznie.

Interesują nas różne dziedziny, od antropologii, socjologii, ekologii i ekonomii, przez sztukę, filozofię i futurologię, po architekturę i urbanistykę. Forma zapisu wizji jest dowolna – rysunek, wizualizacja, opowiadanie, komiks, video… Szukamy propozycji i wizji artystycznych, projektowych i teoretycznych. Pomysły oceni interdyscyplinarne jury.

Propozycje konkursowe mogą:

• łączyć zamieszkiwanie z szerszym namysłem nad różnymi wymiarami życia w mieście przyszłości: relacjami międzyludzkimi, przestrzeniami wspólnymi, pracą, odpoczynkiem, edukacją, mobilnością, dostępnością itp.,
  • tworzyć miejski ekosystem przyszłości,
  • proponować zupełnie nowe rozwiązania, dziś z pozoru niemożliwe do realizacji,
  •  rozwijać kontekst mieszkania również w wymiarze niefizycznym, przenosić się w rzeczywistość cyfrową czy hybrydową.

W skład Jury Konkursowego wchodzą przedstawiciele m.st. Warszawy

•   Michał Olszewski (zastępca Prezydenta m.st. Warszawy),
  •   Marlena Happach (Architekt Miasta, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego),
  •   Monika Konrad (dyrektorka Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju),

oraz liczne grono ekspertów:

•  Justyna Biernacka (architektka, doktorantka SGH, Sustainability Managing Partner w firmie doradczej MATERIALITY),
  • Joanna Erbel (socjolożka, ekspertka ds. mieszkaniowych),
  •  Aleksandra Litorowicz (FUTUWAWA, prezeska Fundacji Puszka),
  •  Zbigniew Maćków (architekt, założyciel Gęsto think tanku o przyszłości zamieszkiwania),
  •   Aleksandra Przegalińska (prorektorka ds. współpracy międzynarodowej oraz ESR Akademii Leona Koźmińskiego, specjalistka AI),
  • Filip Springer (reportażysta, pomysłodawca Szkoły Ekopoetyki),
  • Bogna Świątkowska (prezeska Fundacji Bęc Zmiana).

Prace w konkursie można nadsyłać do 19 kwietnia. Dodatkowo od 26 kwietnia do 17 maja 2021 na stronie mieszkamy.futuwawa.pl będzie trwało głosowanie publiczności.

Pula nagród w Konkursie to 15 tys. zł oraz liczne nagrody rzeczowe, w tym książki o mieście i przyszłości, a także tablet graficzny w kategorii FUTUWAWKA.

Najciekawsze projekty pokażemy na wystawie w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, która planowana jest na czerwiec 2021 roku. To będzie podsumowanie Raportów z planowania Warszawy i konkursu.

filmik "Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?"

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: mieszkamy.futuwawa.pl

Organizatorzy: m.st. Warszawa i Fundacja Puszka

Patroni medialni: Notes na 6 Tygodni, Magazyn Miasta, Architektura & Biznes, Kwartalnik Architektoniczny "RZUT".