Architektura i planowanie przestrzenne

Architektura i planowanie przestrzenne

Mies i BBGK Architekci zachwycili publiczność

Increase Zwykły Decrease
opublikowano: dbartoszewicz, 25 kwietnia 2018 - 13:11Wystawę „Najlepsza architektura Europy 2017” (EU Mies van der Rohe Award) można oglądać tylko do 19 maja. Piękne budynki i ich prezentacja robią wrażenie, przypominają o 4. edycji Nagrody Architektonicznej m.st. Warszawy.

Są plansze i modele 40 znakomitych realizacji, w tym Muzeum Katyńskiego (projekt BBGK Architekci), które znalazło się w ścisłym finale pięciu najlepszych budynków powstałych w Unii Europejskiej w latach 2015-2016.

Za organizację i promocję odpowiadało Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Przygotowaliśmy też katalog ze wstępem Marleny Happach, Architekta Miasta. Czytamy w nim: „promujemy jakość, która dla nas jest najważniejsza”.

I Muzeum Katyńskie w warszawskiej Cytadeli, które znalazło się wśród pięciu finalistów Nagrody Unii Europejskiej za architekturę współczesną im. Miesa van der Rohe. „Wcześniej ta realizacja pracowni BBGK Architekci zdobyła Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii Najlepszy budynek użyteczności publicznej” – przypomniała dyrektor Marlena Happach.

O projekcie i realizacji Muzeum Katyńskiego w ciekawy i wzruszający sposób opowiadał na wernisażu Jan Belina-Brzozowski, współautor.  Dziękował nam: - To zaszczyt, że zostaliśmy tak wyróżnieni na tej wystawie. Zdjęcia Muzeum Katyńskiego pojawiły się na plakatach i pocztówkach zapowiadających całe wydarzenie. Zawsze warto pamiętać, że konkursy wynoszą architekturę na coraz wyższy poziom.

- Dobre projekty, które przyciągają, mają też serce. Bulwary są wypełnione ludźmi nie tylko dlatego, że to dobra architektura. One mają w sobie coś więcej – przekonywał Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. I przypomniał, że od 20 kwietnia do 27 maja można już przysyłać zgłoszenia do Nagrody Architektonicznej m. st. Warszawy.

Wystawę „Najlepsza architektura Europy” w pawilonie SARP przy ul. Foksal 2 można oglądać do 19 maja od godziny 12 do 1. w Noc Muzeów.

Wystawę otwierali: Maria Saloni-Sadowska, prezes Oddziału Warszawskiego SARP; Mariusz Ścisło, prezes SARP; Grzegorz Stiasny, SARP; Krzysztof Nalepa w imieniu Komisji Europejskiej oraz Ivan Blasi z Fundacji Miesa van der w Barcelonie.

Pliki do pobrania

1. Katalog wystawy "Najlepsza architektura Europy 2017"
(plik: Biuro_Architektury_.pdf, rozmiar pliku: 7.47 MB)
Pobierz
2. Magazyn Creative Europe Desk Polska (02/2018)
(plik: Magazyn Creative Europe Desk Polska (02_2018).pdf, rozmiar pliku: 54.07 MB)
Pobierz