Architektura i planowanie przestrzenne

Architektura i planowanie przestrzenne

Najlepsza architektura Europy

Increase Zwykły Decrease
opublikowano: dbartoszewicz, 13 kwietnia 2018 - 14:14


Wystawę „Najlepsza architektury Europy 2017 r.” już wkrótce będziemy oglądać w Warszawie. To 40 realizacji, które znalazły się w finale Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe (European Union Prize for Contemporary Architecture. Mies van der Rohe Award).

- Dlaczego organizujemy tę wystawę? Bo promujemy jakość, która dla nas jest najważniejsza. Czym jest jakość w architekturze? Wszystkim. Od niej zależy trwałość, wygląd, funkcjonalność. Od jakości architektury zależy, czy będzie dobrze się starzeć, czy pasuje w danym miejscu, a z czasem jeszcze lepiej wpasuje się w otoczenie i w krajobraz. Najlepsze kreacje architektoniczne potrafią też podważyć kontekst już istniejący, by stworzyć całkiem nowy punkt odniesienia w przestrzeni, inspirować do zmiany – mówi Marlena Happach, Architekt Miasta.

Wernisaż odbędzie się w pawilonie SARP przy ul. Foksal 2 w czwartek 19 kwietnia. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności 21 kwietnia i potrwa do 19 maja.

Autorami aż jednej czwartej budynków uznanych za najlepsze w Europie są architekci z młodszego pokolenia do lat 40 oraz pracownie działające na rynku zaledwie kilka lat.

Nagrodę finansuje Komisja Europejska oraz fundacja promująca dorobek jednego z twórców nowoczesnej architektury i stylu nazywanego międzynarodowym – Ludwiga Miesa van der Rohe (1886-1969). To on zasłynął powiedzeniem: „mniej znaczy więcej”.

W 2015 r. nagrodę zdobyli Alberto Veiga & Fabrizio Barozzi za gmach Filharmonii w Szczecinie.

W 2017 r. Muzeum Katyńskie na warszawskiej Cytadeli znalazło się wśród pięciu ścisłych finalistów. Wcześniej ta realizacja pracowni BBGK Architekci zdobyła Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy w kategorii Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej.

W 2017 r. o nagrodę starali się twórcy 355 różnych realizacji z 260 miast i innych lokalizacji. Spośród 40 realizacji uznanych za najlepsze 24 powstały w centrach miast (60 proc.), dziewięć w otoczeniu naturalnym (23 proc.), a siedem na peryferiach (17 proc.).

Fundacja Miesa van der Rohe ma siedzibę w Barcelonie. Mieści się w zrekonstruowanym pawilonie niemieckim, który został wystawiony w stolicy Katalonii na wystawę światową w 1929 r., a potem rozebrany. To podręcznikowy przykład luksusowego budynku o minimalistycznej formie wykonanej z żelbetu, szkła i kilku gatunków kamienia. Mies van der Rohe zaprojektował nie tylko jego architekturę, ale także m.in. meble. Model tzw. fotela barcelońskiego jest produkowany do dziś.