Zielona, dostępna, piękna. Nagrody Architektoniczne Prezydenta m.st....

opublikowano: dbartoszewicz, 13 grudnia 2019 - 11:24

Zielona, dostępna, piękna. Nagrody Architektoniczne Prezydenta m.st. Warszawy rozdane

Fantastyczne budynki, niezwykłe wydarzenia! Oto zwycięzcy piątej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Po raz pierwszy jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i za rozwiązania zapewniające dostępność.

Najlepszy budynek użyteczności publicznej to ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury w Pasażu Wiecha, który zdobył też Nagrodę Mieszkańców.

Najlepszym budynkiem komercyjnym jest biurowiec Nowogrodzka Square, nagrodzony dodatkowo najwyższym laurem – Grand Prix.

Najlepszy obiekt mieszkalny powstał na Targówku przy ul. Witebskiej 6.

Najlepsza rewitalizacja to Centrum Praskie Koneser, który zdobył też nagrodę za rozwiązania zapewniające dostępność.

Najlepsza przestrzeń publiczna znajduje się teraz w samym sercu placu gen. Hallera dzięki tężni zrealizowanej w ramach budżetu obywatelskiego. Autorom przyznano także nagrodę proekologiczną.

Najlepsze wydarzenie architektoniczne to wystawa „Muzeum szklanych domów” Wolskiego Centrum Kultury.

Gratulujemy wszystkim architektom, inwestorom i kuratorom!

- Finał piątej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy zbiega się z podsumowaniem pierwszego roku mojego urzędowania. Miasto dobrze zaplanowane i dla wszystkich to jeden z priorytetów, które sobie wyznaczyłem. Wszystkie wyróżnione i nagrodzone realizacje wpisują się w miejskie uwarunkowania przestrzenne, potrafiły świetnie sprostać wyzwaniom współczesności. Wyróżnia je wysoka jakość architektury i szacunek dla otoczenia – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Podsumujmy – w sumie nominowano 17 realizacji lub wydarzeń. Opisaliśmy je w katalogu, prezentujemy na wystawach przed Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Wilczej oraz w ZODIAKIU, a także na stronie www.nagroda-architektoniczna.pl. Jury konkursowe przyznało sześć nagród głównych, Grand Prix i nagrody: proekologiczną oraz za dostępność. To nie jest konkurs piękności. Jakość architektury i urbanistyki nie stanowią jedynych kryteriów oceny, inne czynniki też należy brać pod uwagę.

- Zmiany klimatyczne, miejska wyspa ciepła, dostępność budynków i przestrzeni dla wszystkich użytkowników to główne wyzwania, które stoją przed architektami i urzędnikami planującymi rozwój Warszawy. Dawniej nie zastanawialiśmy się, czy materiały budowlane są wytarzane lokalnie, czy muszą być transportowane z daleka. Nie myśleliśmy o ekologicznych kosztach ich produkcji, a potem recyclingu. Teraz to wszystko staje się ważne – przypomina Marlena Happach, Architekt Miasta.

I zapowiada rozpoczęcie prac nad stworzeniem Standardu Warszawskiego Budynku Zrównoważonego.

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy promuje najlepsze budynki i przestrzenie publiczne. Szansę na jej otrzymanie mają także różne wydarzenia jak wystawy, książki czy tymczasowe instalacje. Organizatorem konkursu i fundatorem Nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Partnerzy merytoryczni to Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddział Warszawski Towarzystwa Urbanistów Polskich. Patronami medialnymi tegorocznej edycji są „Architektura-murator”, „Zawód: Architekt”, „RZUT”, portale „Urbnews” i „Nowa Warszawa” oraz RDC Radio Dla Ciebie.

Składy zespołów autorskich i adresy nagrodzonych realizacji w 05. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy:

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

NAJLEPSZY BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ 2018  i NAGRODA PUBLICZNOŚCI

ZODIAK PAWILON WARSZAWSKIEJ ARCHITEKTURY, Pasaż Stanisława Wiecheckiego „Wiecha” 4
Autorzy: Kalata Architekci, Szymon Kalata, Eliza Kalata; Mateusz Świętorzecki; zespół projektowy: Anna Panasiuk, Jakub Senderowski, Barbara Jaworska, Piotr Sołowiej, Monika Lewandowska; mozaika: Magdalena Łapińska-Rozenbaum; konstrukcja: Daniel Przybyłek; współpraca: WSP Polska
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Nowogrodzka Square

NAJLEPSZY BUDYNEK KOMERCYJNY 2018 i GRAND PRIX

BIUROWIEC NOWOGRODZKA SQUARE, Aleje Jerozolimskie 93
Autorzy: HRA Architekci, Wojciech Hermanowicz, Błażej Hermanowicz, Stanisław Rewski, Michał Chrzanowski; zespół autorski: Baltazar Brukalski, Adam Wojtalik, Monika Chełmińska, Mariusz Rakus, Agata Dobrowolska, Agata Jakubek-Oktaba, Zofia Mikołajczak, Marta Zofińska, Robert Ptasiński, Elżbieta Kozłowska
Inwestor: Yareal Polska

Budynek mieszkalny przy ul. Witebskiej 6