Architektura i planowanie przestrzenne

Architektura i planowanie przestrzenne

Nowe Centrum Warszawy

Increase Zwykły Decrease
opublikowano: Wojciech Kacperski, 23 stycznia 2020 - 15:01


logo projektu - napis Nowe Centrum Warszawy na ciemnym tle

Rok 2020 to pierwszy rok realizacji koncepcji Prezydenta Rafała Trzaskowskiego pod tytułem „Nowe Centrum Warszawy”.

 

Koncepcja Nowego Centrum Warszawy została przygotowana przez zespół Biura Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Miejskiej Pracowni pod kierunkiem Architekt Miasta Marleny Happach. Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił ją 11 grudnia 2019 w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. Propozycje zostały dobrze przyjęte w mediach. Czujemy mocne poparcie mieszkanek i mieszkańców Warszawy, bo ma być wygodniej, bezpieczniej dla pieszych i rowerzystów, bardziej zielono, ładniej. Zmiany najszybciej nastąpią przy okazji modernizacji alei Jana Pawła II od ronda Czterdziestolatka do ul. Świętokrzyskiej. – Powstaną szerokie chodniki, nowe drogi dla rowerów, przejścia dla pieszych, pojawi się więcej drzew i miejsc postojowych – mówiła Marlena Happach. Dziś w czasie trwania pandemii nie jesteśmy pewni żadnego z terminów realizacji. Uśpiona gospodarka to znacząco mniejsze wpływy do budżetu Warszawy. Wiemy, że wiele z projektów będzie musiało zostać odłożonych na lepsze czasy. Jednak Nowe Centrum Warszawy pokazuje wizję i kierunek, który jest realizowany przez codzienną pracę Urzędu Miasta – dbanie o zieleń, przestrzeń publiczną, oświetlenie, ławki, ścieżki rowerowe. Szereg tych mniejszych działań także wpływa na Centrum i to jak się w nim czujemy. Przedstawione poniżej terminy ulegną na pewno modyfikacji.

 

Dopiero po zakończeniu pandemii będzie możliwe oszacowanie możliwości budżetowych Miasta i przedstawienie nowego harmonogramu realizacji projektu Nowe Centrum Warszawy.

 

Na ten rok planowana była realizacja tzw. plac Pięciu Rogów u zbiegu ulic: Kruczej, Brackiej, Chmielnej, Zgoda i Szpitalnej. Termin prawdopodobnie zostanie przesunięty. W przyszłości powstanie - otwarta i zielona przestrzeń, bez wydzielonych chodników i jezdni, przyjazna mieszkańcom. Przejazd przez plac zostanie zachowany w ciągu ulic Kruczej i Szpitalnej, ale priorytetem będzie ruch pieszy, który w godzinach szczytu jest dwa razy większy od samochodowego. Inwestycja zostanie zrealizowana na podstawie konkursowej koncepcji pracowni WXCA.

Przestrzenie publiczne mają tworzyć spójną całość, harmonijny układ placów oraz ulic wygodnych dla pieszych i rowerzystów. Przekształcenia nastąpią w otoczeniu Dworca Centralnego, rejonie Pałacu Kultury i Nauki, przy ul. Marszałkowskiej. Przy rondzie Dmowskiego powstaną przejścia naziemne, w pierwszej kolejności dwa na ul. Marszałkowskiej na wysokości ul. Widok i ul. Nowogrodzkiej, kolejne w Alejach Jerozolimskich na wysokości ul. Poznańskiej.

Inwestycje na ulicach i placach w centrum ułożą się w kształt tzw. Uśmiechu Warszawy. Tworzy go ciąg od ul. Mokotowskiej przez plac Trzech Krzyży, Bracką, tzw. Plac Pięciu Rogów, Szpitalną, Plac Powstańców Warszawy aż do ul. Świętokrzyskiej. Na początku dojdzie do scalenia dwóch części „uśmiechu” dzięki wytyczeniu przejścia dla pieszych przez Aleje Jerozolimskie na wysokości „Smyka”, które połączy dwa odcinki ul. Brackiej. Ideę Uśmiechu Warszawy jako pierwsza nakreśliła grupa projektowa Centrala prezentując swój projekt w 2010 roku.

Kolejne inwestycje są planowane na lata do 2023 (m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Plac Centralny, plac Bankowy, place przed Domem pod Orłami) oraz na lata kolejne, czyli 2023+. Cała prezentacja Nowego Centrum Warszawy dostępna jest tutaj.

 

Poniżej opisy kilku wybranych inwestycji:

 

Nowa Marszałkowska

 

Celem jest aktywizacja lokali, którymi miasto dysponuje w parterach przy ul. Marszałkowskiej. Będą one wynajmowane w profilowanych konkursach tym najemcom, którzy zaproponują program wpisujący się w wizję tętniącego energią miasta. Co istotne, Rada m.st. Warszawy przyjęła uchwałę, która znacząco poprawia warunki najmu lokali użytkowych, a to dodatkowa zachęta. Nowe przepisy są korzystne dla handlu i usług, niezbędnych w codziennym życiu mieszkańców.

 

Wzdłuż ul. Marszałkowskiej zostanie również wytyczona wyczekiwana droga rowerowa, która uzupełni brakujący fragment trasy na wysokości Placu Defilad. Inwestycja będzie zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

 

Trwa budowa jednego z najbardziej wyczekiwanych gmachów w Warszawie. Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstanie w pobliżu skrzyżowania Marszałkowskiej oraz Świętokrzyskiej i stanie się jednym z najczęściej odwiedzanych instytucji kultury w naszym mieście. Wspaniały projekt powstały w nowojorskiej pracowni Thomasa Phifer’a zapełni dotychczasową pustkę Placu Defilad oraz rozpocznie zagospodarowywanie terenów w bezpośredniej okolicy Pałacu Kultury. Jego budowa zostanie ukończona po 2023 roku.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej - wizualizacja, budynki wśród zieleni, ludzie na trawniku

Plac Centralny

 

W bezpośrednim pobliżu nowopowstającego Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz przed samym Pałacem Kultury powstanie w przeciągu najbliższych lat nowy plac miejski, który na zawsze odmieni oblicze tej okolicy. Z pustki Placu Defilad nie pozostanie nic, jej miejsce zajmie dobrze zaprojektowana przestrzeń autorstwa zespołu A-A Collective, który zwyciężył w konkursie architektonicznym na tzw. Plac Centralny. Zwycięski projekt stwarzał pomost między przeszłością, a teraźniejszością, wpisując w aktualny kształt placu przedwojenne obrysy budynków, które będą w przyszłości przypominać o tym, jaka była kiedyś Warszawa. Będą one jednak służyć mieszkańcom, ponieważ w ich miejscu będzie można się zatrzymać i odpocząć, na ławkach, w pobliżu sadzawki, w cieniu drzew. Plac zostanie otwarty już w 2023 roku.

 Plac Centralny - widok teren zielony, ludzie siedzący na ławkach

Plac Pięciu Rogów

 

Przyszły rok przyniesie również zmiany na tzw. placu Pięciu Rogów zlokalizowanym na skrzyżowaniu ważnych dla mieszkańców szlaków: Chmielnej, Brackiej, Zgody i Szpitalnej. Obecnie plac daleki jest od pełnego wykorzystania jego potencjału. Większość powierzchni zajmują jezdnie i miejsca postojowe. Zdominowany przez samochody pełni przede wszystkim funkcję komunikacyjną, ale to się zmieni. Powstanie przyjazna mieszkańcom, otwarta i zielona przestrzeń, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd przez plac zostanie zachowany w ciągu ulic Kruczej i Szpitalnej, ale priorytetem będzie tu ruch pieszy. Inwestycja zostanie zrealizowana na podstawie konkursowej koncepcji. Prace budowlane na placu rozpoczną się już 2020 roku.

 Przestrzeń Placu wypełniona ludźmi, ławki, zieleń

Uśmiech Warszawy

 

Także w 2020 roku zostaną rozpoczęte inwestycje na ulicach i placach tzw. Uśmiechu Warszawy, który jest wytyczony od ul. Mokotowskiej przez plac Trzech Krzyży, Bracką, Plac Pięciu Rogów, Szpitalną, Plac Powstańców Warszawy aż do ul. Świętokrzyskiej. W ramach podkreślania znaczenia tych historycznych ulic planowane będzie połączenie dwóch części „Uśmiechu” – wytyczeniem przejścia dla pieszych przez Al. Jerozolimskie na wysokości „Smyka”, które połączy dwa fragmenty ul. Brackiej.

 schemat panoramy centrum Warszawy z zaznaczonymi ulicami tworzącymi kształt przypominający uśmiech.

Nowa Emilia

 

Kolejną inwestycją, która trwale zmieni bezpośrednie otoczenie Pałacu Kultury, to Nowa Emilia. Pawilon zostanie odtworzony w dużej części z zachowanych oryginalnych materiałów, jednak stanie on w nowym miejscu, na północnej osi Pałacu Kultury. Będzie to miejsce pełne światła, zieleni i – mamy nadzieję - chętnych do przebywania w nim Warszawiaków. Inwestycja ta zacznie być realizowana w nadchodzących latach, a jej ukończenie planowane jest na po 2023 roku.

Budynek Nowej Emilii - wizualizacja