Architektura i planowanie przestrzenne

Architektura i planowanie przestrzenne

Osiedla Warszawy

Increase Zwykły Decrease
opublikowano: Magdalena Gan,

Warszawa będzie się rozwijać. Dobre miejsca do życia, pracy i wypoczynku mogą powstać na obszarach rozwojowych wyznaczonych w ramach projektu Osiedla Warszawy.

Najlepsze pomysły na miasto rodzą się w dialogu. Projekt Osiedla Warszawy pokazuje, jak to może wyglądać. W trójstronnym dialogu biorą udział przedstawiciele miasta, prywatni inwestorzy i strona społeczna. Zajmujemy się obszarami, które mają potencjał rozwojowy i szanse na dobre połączenia komunikacyjne z centrum. Sąsiedztwo linii tramwajowych, kolejowych czy metra zapewnia wygodniejsze życie mieszkańcom, podobnie jak bliskość podstawowych usług czy terenów rekreacyjnych i wypoczynkowych. Pilotaż projektu Osiedla Warszawy zaczął się w 2018 roku i objął tereny Portu Żerańskiego i FSO Żerań.

Warszawa potrzebuje nowych terenów rozwojowych. Stawiamy na wielofunkcyjny rozwój przestrzenny, który wzmocni strukturę miasta, wzbogaci ją o nowe centra, dzielnicowe i osiedlowe, pozwoli na wygodne życie lokalnie. Nie chcemy już osiedli – sypialni. Nowe mieszkania mogą powstawać blisko miejsc pracy, terenów zieleni, a także w sąsiedztwie obiektów m.in. z nowoczesną i nieuciążliwą produkcją czy wytwórczością artystyczno-rzemieślniczą. 

W lokalizacjach rozpatrywanych pod kątem przyszłych Osiedli Warszawy znajdują się nie tylko grunty prywatne, dlatego tak ważny jest proces rozmowy i konsultacji społecznych o przyszłym zagospodarowaniu terenów. Trzeba rozmawiać ze wszystkimi właścicielami działek. Ale miasto dysponuje też własnymi nieruchomościami, co ułatwia planowanie całej infrastruktury społecznej jak szkoły, żłobki czy przedszkola. Niezwykle ważne jest też myślenie o mieszkaniach miejskich oraz o lokalach budowanych przez TBS, zgodnie z założeniami polityki Mieszkania2030. W interesie wszystkich leży dobre rozplanowanie dróg, które są ogólnodostępne oraz wysoka jakość przestrzeni publicznych.

 

 

Obszary rozwojowePliki do pobrania

1. publikacja "Osiedla Warszawy"
(plik: publikacja-osiedla-warszawy.pdf, rozmiar pliku: 16.84 MB)
Pobierz