Antropocen. Lepsza architektura jest możliwa

grafika dekoracyjna

Antropocen to najnowsza wystawa w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. Przypomina, że człowiek doprowadził do katastrofalnych zmian klimatu. Jak projektować i budować, aby przetrwać na coraz gorętszych „wyspach ciepła” i na planecie kurczących się zasobów?

Nazwa wystawy mówi o wielkim wpływie człowieka na Ziemię. Ale jest stan może budzić trwogę. Zjawiska w pogodzie są coraz bardziej ekstremalne. Latem okresy suszy i tropikalnych upałów przerywają burze, deszcze nawalne, powodzie błyskawiczne. W naszej części Europy coraz częściej mamy zimy łagodne, dość ciepłe i bez śniegu. To tylko pogłębia problem suszy.

Kuratorzy wystawy przekonują: „Chcemy jednak, by osoby odwiedzające wystawę, nie odchodziły z poczuciem beznadziei. Wciąż możemy zatrzymać lub ograniczyć dalszą degradację naszego wspólnego domu”. Zarysowują coś, co określają kompasem na XXI wiek. Należy gwarantować godne życie, zapewnić ludziom minimalne warunki mieszkaniowe, zdrowotne, prawo do równości czy nauki. Ale musimy też pamiętać o pułapie ekologicznym Ziemi. Są granice rozwoju i zasoby, które możemy wykorzystać. Musimy rozwijać się w sposób bardziej sprawiedliwy i zrównoważony.

Na wystawie możemy zobaczyć różne przykłady, które ilustrują kontekst współczesnych wyzwań wobec katastrofy klimatu i umożliwiają ich zrozumienie.

Przemysł budowlany i użytkowanie budynków odpowiadają za ponad jedną trzecią emisji dwutlenku węgla. Ten gaz cieplarniany stanowi jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych. Nasze miasta i budynki funkcjonują w sposób, który zaburza cykle przyrody, zanieczyszcza i pożera ogromne obszary ziemi. Ludzie nie są jednak w stanie funkcjonować poza środowiskiem zabudowanym. To architektura zapewnia odpowiednie i bezpieczne warunki życia, tworzy przestrzenie codziennego bytowania ludzi na całym świecie.

Organizatorzy postrzegają architekturę nie tylko jako efekt globalnych i lokalnych zmian, ale też jako narzędzie, które kształtuje relacje człowieka z przyrodą. Prezentują współczesne i historyczne projekty, realizacje i technologie, które wpływają na środowisko życia wszystkich gatunków.

Na wystawie w lepszą przyszłość architektury i jej rolę w każdej z kategorii pułapu ekologicznego zaglądamy dzięki instalacjom, które sporządzili projektanci i projektantki. Szukali oni sposobów takiego projektowania i funkcjonowania architektury, które nie tylko nie szkodziłyby planecie, lecz miałyby także potencjał regenerujący dla środowiska. Te przykłady udowadniają, że lepsza architektura jest możliwa.

Wystawa „Antropocen” od 23.09 do 27.11, miejsce: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, ul. Pasaż Wiecha 4, godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 15-19; sobota – niedziela: 12-19; poniedziałek: nieczynne. Wstęp wolny.

Więcej na stronie ZODIAKU i Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.