null

Więcej ciemności! Warszawa zapobiega zanieczyszczeniu światłem

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zanieczyszczenie światłem w mieście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia ludzi, szkodzi też zwierzętom i roślinom. Dlatego chcemy je zmniejszać.

Zanieczyszczenie – ze wszystkimi swoimi negatywnymi konsekwencjami – może być też spowodowane przez pozornie neutralny i nieoczywisty czynnik jakim jest sztuczne światło – takimi słowami Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich otworzył seminarium interdyscyplinarne pt. „Ciemna strona światła - o zanieczyszczeniu świetlnym i jego wpływie na nasze życie”.

Seminarium odbyło się 29 lutego. Na zaproszenie Rzecznika Praw Obywatelskich nasze Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego przybliżyło uczestnikom działania, które prowadzimy, by redukować zanieczyszczenie światłem. Wymieniliśmy się doświadczeniami z przedstawicielami innych samorządów. W seminarium wzięły również udział osoby związane z astronomią, ochroną środowiska, specjaliści z zakresu medycyny, psychologii i nauk technicznych. Wskazywali oni na negatywne oddziaływanie nadmiaru sztucznego światła na rośliny, wszystkie organizmy żywe, zwierzęta i krajobraz. Szczególnie podkreślony został zgubny wpływ na dobrostan psychiczny człowieka.

Pełna relacja z seminarium znajduje się na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/seminarium-ciemna-strona-swiatla-relacja

Władze Warszawy, świadome zagrożenia, jakie niesie ze sobą nadmiar sztucznego światła, starają się temu zaradzić, zmniejszyć jego intensywność. Wymieniamy w mieście oświetlenie uliczne. Nowe oprawy typu SAVA nie rozpraszają zbędnego światła w przestrzeni, mają ciepłą temperaturę barwową, przyjazną przyrodzie i są energooszczędne, co sprzyja środowisku i jest korzystne dla finansów miasta: https://zdm.waw.pl/aktualnosci/nie-tylko-oszczednosc-sava-na-ratunek-przed-zanieczyszczeniem-swiatlem/.

Podczas remontów parków instalujemy oświetlenie zaprogramowane z uwzględnieniem cyklu dnia i nocy oraz potrzeby zarówno odwiedzających park ludzi, jak i mieszkających w nim na stałe zwierząt. Tworzymy także przestrzenie dla przyrody – nieoświetlone ostoje, przyjazne zwierzętom. Takie rozwiązania zastosowano m.in. w przebudowanym i zmodernizowanym w 2023 roku Parku Akcji „Burza” na Kopcu Czerniakowskim przy ul. Bartyckiej.

 

Zapobieganie zanieczyszczeniu światłem zaliczamy do naszych działań strategicznych. W Programie ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2021-2024 nadmiar światła to jeden z problemów wskazany do rozwiązania. Ten dokument określa, w jaki sposób zarządzać środowiskiem w mieście, dlatego jego zapisy przekładają się także na inne miejskie dokumenty, w tym związane z planowaniem przestrzennym. Obecnie konsultujemy nowy Program ochrony środowiska na lata 2025-2030, w którym zostaną ujęte kwestie redukcji zanieczyszczenia światłem: https://konsultacje.um.warszawa.pl/processes/program-ochrony-srodowiska-2024

 

Jako samorząd świadomy nowych wyzwań podejmujemy także różne działania oddolne. Mają one jednak ograniczone oddziaływanie, a ich skutki są widoczne jedynie w skali lokalnej. Aby skutecznie zapobiegać zanieczyszczeniu światłem niezbędne są regulacje krajowe. Biorąc udział w seminarium organizowanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich daliśmy jasny sygnał, że popieramy apele kierowane do rządu o podjęcie prac legislacyjnych, które mają na celu uregulowanie kwestii sztucznego oświetlenia zewnętrznego.


Grafiki w galerii autorstwa Doroty Kostowskiej 
https://www.instagram.com/dorota.kostowska/,
https://www.facebook.com/DorotaKostowskaPL/?locale=pl_PL

grafika prezentująca skutki zanieczyszczenia światłem dla obserwacji astronomicznych
Zobacz galerię (4 zdjęć)
grafika prezentująca skutki zanieczyszczenia światłem dla organizmów żywych - zaburzenie rytmu dnia itp.
grafika prezentująca skutki zanieczyszczenia światłem dla zdrowia człowieka - zwiększona wrażliwość na bodźce, pogorszenie się wzroku itd.
grafika prezentująca skutki zanieczyszczenia światłem w kontekście urbanistyki - 5 zasad ochrony nieba