null

Dokument projektu Studium

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Tekst Studium:

1. Uwarunkowania – tekst >>> wersja dostępna  cyfrowo

2. Kierunki – tekst >>> wersja dostępna  cyfrowo

Rysunki Studium:

Uwarunkowania:

Rysunek 1 – Struktura funkcjonalno-przestrzenna

Rysunek 2 – Morfologia

Rysunek 3 - Krajobraz miasta

Rysunek 4 – Środowisko

Rysunek 5 – Dziedzictwo kulturowe

Kierunki:

Rysunek 6 – Struktura funkcjonalno-przestrzenna

Rysunek 7 – Struktura wysokościowa

Rysunek 8 – Struktura wysokościowa i krajobraz miasta

Rysunek 9 – Typologia układów zabudowy i krajobraz miasta

Rysunek 10 – Podstawowa sieć przestrzeni publicznych

Rysunek 11 – Środowisko – ochrona planistyczna

Rysunek 12 – Środowisko i krajobraz – ochrona prawna

Rysunek 13 – Dziedzictwo – ochrona prawna

Rysunek 14 – Dziedzictwo – ochrona planistyczna

Rysunek 15 – Mobilność – transport zbiorowy

Rysunek 16 – Mobilność – transport indywidualny

Rysunek 17 – Infrastruktura – gospodarka wodami opadowymi lub roztopowymi

Rysunek 18 – Infrastruktura – energetyka

Rysunek 19 – Polityka planistyczna

Prognoza oddziaływania na środowisko >>> wersja dostępna  cyfrowo

grafika dekoracyjna

Miasto naszych marzeń. Mamy projekt nowego Studium Warszawy!

Jaka będzie Warszawa dla nas i naszych dzieci? Zielona. Zdrowa i bezpieczna do życia. Wygodna – wszędzie będzie blisko. Obecni i nowi mieszkańcy będą czuć się w naszym mieście jak u siebie w domu.

- Wiemy, jaka jest Warszawa naszych marzeń. Mamy nowe Studium Warszawy! To konstytucja przestrzenna dla całej stolicy na najbliższych prawie 30 lat. Chcemy Warszawy jeszcze lepszej do życia: dobrze zaplanowanej, wygodnej, bardziej zielonej i odpornej na kryzysy. Więcej mieszkań powstanie bliżej centrum. Zrównoważony rozwój zapewni mocna i nowoczesna gospodarka – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Nasze priorytety, które zapisaliśmy w nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy:

  • więcej mieszkań
  • stolica zieleni
  • miasto, w którym wszędzie mamy blisko
  • zdrowe miasto
  • kwitnąca gospodarka
  • miasto z ukochanymi miejscami, gdzie chce się żyć.

- Demografia, ekonomia i zmiany klimatu to wyzwania, które musieliśmy brać pod uwagę. Na samym początku pracy nad Studium zapytaliśmy warszawianki i warszawiaków: co jest ważne? Dostaliśmy prawie 25 000 wniosków. Najważniejsza okazała się zieleń. A z nią wiążą się ściśle nasze kolejne priorytety: edukacja, zdrowie i sport – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy.

Więcej mieszkań. Gdzie będą powstawać?

Uwalniamy tereny poprzemysłowe pod budowę nowych osiedli. Dawne zakłady produkcyjne są położone blisko centrum. FSO Żerań, fabryka domów Stare Świdry, port Żerański – podobnych miejsc mamy w Warszawie wiele. Zmieści się na nich nawet 95 000 mieszkań. Nowe zagospodarowanie terenów poprzemysłowych ograniczy koszty dla planowanych inwestycji i osiedli. Pięciokrotnie zmniejszą się wydatki na budowę dróg, potrzebnych szkół, parków czy inną infrastrukturę.

Nowe osiedla będą też mogły powstawać na terenach zajętych przez stare centra handlowe czy biurowce. Powstaną obszary wielofunkcyjne, czyli takie, gdzie domy mieszkalne, miejsca pracy, szkoły, przedszkola i tereny zieleni są blisko siebie.

Zrównoważony rozwój miasta, z łatwo dostępnymi i równomiernie położonymi centrami lokalnymi, ograniczy potrzebę przemieszczania się. Odciąży to ulice i komunikację publiczną. Poprawi też stan powietrza – będzie mniej zanieczyszczeń. Z nowym Studium będziemy planować i inwestować w Warszawę bardziej odporną na zmiany klimatu, lepszą do życia i przyjazną dla  wszystkich.

Stolica zieleni. Jak zwiększy się powierzchnia parków?

Chcemy, żeby do 2050 r. każdy miał z okna widok na zieleń. Dlatego kluczowym wątkiem w nowym Studium Warszawy jest klimat i Błękitno-Zielona Infrastruktury Warszawy (BZIW). Woda i zieleń są dla nas równie ważne jak zabudowa, domy czy ulice. Jeśli dobrze zaplanujemy układ zieleni i założeń wodnych, uodpornimy miasto na susze i podtopienia. Obniżymy koszty walki ze zmianą klimatu. Poprawimy stan zdrowia mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Powierzchnia najcenniejszych przyrodniczo obszarów chronionych wzrośnie o niemal 40%. Podwoi się też powierzchnia parków i zieleńców.

Wszędzie blisko. Co i gdzie będziemy mieć po drodze?

W nowoczesnej Warszawie naszych marzeń w 10 minut dojdziemy do ważnych dla nas miejsc. Żłobek, przedszkole, szkoła, przystanki tramwajowe czy autobusowe, metro i zieleń znajdą się w odległości wygodnego i przyjemnego dla nas spaceru. Wszystkie nasze codzienne sprawy załatwimy w ponad 270 centrach lokalnych. Tam też zrobimy zakupy czy spotkamy się ze znajomymi. Dawniej „jadę do miasta” oznaczało, że wybieramy się do centrum. Teraz wszystkie małe i duże sprawy załatwimy blisko domu w centrach lokalnych, albo w 41 centrach dzielnicowych.

Zdrowe miasto. Czy da się żyć bez samochodu na co dzień?

Chcemy żyć długo i w zdrowiu. Dlatego tak ważny jest sposób, w jaki projektujemy i budujemy nasze miasto. To przekłada się na jakość życia i zdrowie mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Brak ruchu, miejska wyspa ciepła, zanieczyszczenia komunikacyjne i smog wywołują różne choroby. Dlatego stawiamy na rozwój transportu szynowego. Chcemy, by wszyscy mieli blisko do stacji metra (planujemy pięć linii), kolei czy tramwaju. Przebudowujemy ulice. Zachęcamy do przemieszczania się pieszo, na rowerze lub transportem publicznym. W Studium Warszawy wskazujemy, gdzie będą tereny zieleni, gdzie sadzić rzędy drzew. One też zachęcą, by odstawić samochód i dojść pieszo do sklepu, do szkoły czy na przystanek. Każde dziecko będzie miało zapewnioną bezpieczną drogę do szkoły. W Warszawie naszych marzeń i planów zgodnych ze Studium każdy mieszkaniec w ciągu 15-mintowego spaceru dotrze do parku, na plażę, do lasu czy fortów w zieleni. Ułatwi to sieć zielonych tras rowerowych lub spacerowych.

Kwitnąca gospodarka. Jak ją wzmacniać?

Warszawa dynamicznie się rozwija. Przyciąga firmy, nowych mieszkańców, studentów z Polski i ze świata. Stolica z całym wianuszkiem gmin ją okalających wytwarza już 17,7% PKB całej Polski. Jesteśmy liderem, chcemy utrzymać tę pozycję. W Studium Warszawy wskazujemy miejsca koncentracji różnych usług promieniujących na całą okolicę. To kluczowe centra rozwoju – bramy wielkomiejskie, które rozwijamy zwłaszcza wokół najważniejszych dworców kolejowych. Innowacyjne pomysły rodzą się w środowiskach skupionych wokół wyższych uczelni. Dlatego stawiamy na dalszy rozwój ośmiu kampusów uczelnianych. Chcemy, by stały się żywą częścią naszego miasta.

Ukochane miejsca. Jak zakochać się w Warszawie mocniej?

Tylko sześć osób na dziesięć w Warszawie urodziło się w naszym mieście. Tu przyjechali, żeby się uczyć, pracować, urządzić sobie życie – z całej Polski i ze świata. Aż 94% mieszkańców lubi Warszawę. Wisła, Skarpa Warszawska, zieleń na dwóch brzegach z plażami miejskimi są bezcenne, poświęcamy im sporo uwagi w Studium. Chronimy też najbardziej wartościową zabudowę, inne tereny zieleni, zabytki sprzed wieków i najlepszą architekturę współczesną, widoki na starą i nową Warszawę. Chcemy, by wszyscy jeszcze bardziej czuli się w naszym mieście jak u siebie w domu. Dlatego dbamy o naszą warszawskość, różnorodną tożsamość naszego miasta.

Studium. Jak je podsumować w kilku zdaniach?

Warszawa w Studium jest traktowana jako złożony ekosystem, w którym zachodzą ścisłe relacje i zależności między światem przyrody, sferą społeczną i gospodarczą. Zrównoważone połączenie zabudowy, natury i infrastruktury zapewni mieszkankom i mieszkańcom środowisko miejskie, w którym możemy żyć zdrowo, wygodnie i zgodnie z własnymi aspiracjami. Elastyczność dokumentu pozwoli sprawnie reagować na zmiany polityczne, klimatyczne i ekonomiczne.

Trochę historii. Stare a nowe Studium Warszawy

Pracę nad nowym Studium zaczęliśmy pięć lat temu. Radni miasta 24 maja 2018 r. podjęli uchwałę Nr LXVII/1854/2018 w sprawie przystąpienia do jego sporządzenia. Dotąd obowiązujące „stare Studium” jest z 2006 r. Dokument się zdezaktualizował. Został opracowany na podstawie analiz i danych zebranych 20 lat temu. Studium było kilkakrotnie zmieniane w latach 2009-2021. Zmiany polegały głównie na aktualizacji danych o istniejącym zagospodarowaniu. Generalne założenia i ustalenia pozostały te same. Ale stare Studium określało np. docelową chłonność terenów w mieście dla 3 milionów mieszkańców. Zgodnie z nową prognozą demograficzną liczba lud­ności Warszawy powiększy się do około 2 mln 225 tys. mieszkańców do 2050 roku. To tak jakby przyłączyć dodatkowo Gdynię do naszego miasta. Ale już wiemy, że Warszawa nie urośnie prawie dwukrotnie.

Załączniki: