null

EUROPAN 14. Jakie miasto po fabryce domów na Ulrychowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Mieszkanie blisko pracy, szkoły i przedszkola. Domy zasilane „zieloną” energią, produkcja warzyw na dachu. Łatwy dojazd do centrum komunikacją publiczną – nową część Woli projektują młodzi architekci

Zapraszamy na wystawę po 14 edycji Europanu. To Europejski Konkurs dla Architektów i Urbanistów, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Hasło przewodnie brzmiało: „Productive city”. Chodziło o dwa znaczenia słowa „productive”: wytwórczość i wydajność.

Młodzi architekci, którzy wybrali Warszawę, mieli stworzyć koncepcję nowego zagospodarowania 17 ha przy ul. Górczewskiej na Ulrychowie. Tereny po dawnej fabryce domów należą teraz do miejskiej spółki MPRI (dawniej MPRO). Są położone na wprost centrum handlowego Wola Park.

- Dawniej przemysłowy obszar Warszawy ma szansę ożyć, nie jako miejska monokultura mieszkaniowa, ale jako wielofunkcyjny kawałek miasta, gdzie można mieszkać, uczyć się, pracować i spędzać czas wolny. Będziemy dokładnie analizować prace konkursowe i szukać w nich inspiracji nie tylko dla Ulrychowa, ale całej Warszawy, szczególnie w kontekście stołecznej polityki mieszkaniowej – mówiła Marlena Happach, Architekt Miasta.

Tereny pofabryczne przy Górczewskiej stanowią potencjalną lokalizację Warszawskiej Dzielnicy Społecznej (WDS), czyli pilotażowego programu mieszkalnictwa uspołecznionego. Autorzy najlepszych i nagrodzonych projektów z Europanu dla Ulrychowa podczas czterodniowych warsztatów wypracowują swoje uwagi i wytyczne. Zaprezentują je publicznie w czwartek o godz. 12. Ich wnioski zostaną wykorzystane w dalszych pracach nad WDS.

14. Europan odbywał się w 13 krajach w 44 różnych lokalizacjach. Zgłosiło się 1003 uczestników. Po wstępnej selekcji jury konkursowe rozpatrywało 237 projektów. Zwycięzców było 41, przyznano też 47 drugich nagród i 48 wyróżnień.

 

Spośród 13 projektów dla Warszawy jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia. Oto zwycięzcy:

1. Maria NUÑEZ z Madrytu ("Warszawa Common Places”)

2. Lluis Juan LIÑÁN, Andrea GIMENO SÁNCHEZ, Josep Vicent LLUCH DIAZ z Walencji (“The Excity”)

3. Borys KOZŁOWSKI i Barbara JAKUBOWSKA z Rotterdamu (“House the Productivity”)

 

Otwarcie wystawy pokonkursowej 1.03.2018 (czwartek) o godz. 12:30 w gmachu Biura Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79 w Sali „Kasyno” na parterze. Prezentacje wyników warsztatów pokonkursowych odbędzie się w języku angielskim. Potem dyskusja do ok. godz. 15. Wystawa potrwa do 9 marca. Można ją oglądać w godz. 8-17.

 

Młodzi architekci z Hiszpanii i Polski projektują osiedle na terenie dawnej fabryki domów przy ul. Górczewskiej
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Praca projektowa wre
Wystawa prac konkursowych