null

Helmut Jahn w Polsce

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Helmut Jahn, projektant warszawskiego wieżowca Cosmopolitan, odwiedził w tym tygodniu stolicę. Z tego powodu 20. czerwca odbywało się uroczyste przyjęcie w budynku Cosmopolitan, podczas którego z rąk wiceprezydenta Michała Olszewskiego Helmut Jahn odebrał Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy przyznaną mu w roku 2016. Projekt architektoniczny budynku przy Twardej zdobył 1. miejsce w kategorii „Najlepsza architektura mieszkaniowa – pojedynczy obiekt”, w I edycji konkursu oceniającej realizacje powstałe w latach 2001-2014.

Jahn jest światowej sławy architektem, który w swoim dorobku ma ponad 100 prestiżowych  realizacji drapaczy chmur, budynków użyteczności publicznej, dworców czy lotnisk w krajach Europy, Bliskiego Wschodu, Azji, Afryki oraz w Stanach Zjednoczonych.

W Warszawie zrealizował projekt wieżowca mieszkalnego Cosmopolitan przy Twardej  4, który zdecydowanie wzbogacił urbanistyczną tkankę stolicy. 160- metrowy budynek jest całkowicie przeszklony, efektywnie łączy przestrzeń mieszkalną i biurową. Przyziemie zaadaptowano pod usługi gastronomiczne, które stały się popularnym miejscem spotkań. Przy odbieraniu Nagrody, Jahn podzielił się refleksją „[..] patrząc na to, jak budynek żyje, ile osób go odwiedza, jak popularne stały się bary i kawiarnie […] widzę, że udało nam się osiągnąć zakładany cel: stworzyć budynek, który uczynił miasto lepszym miejscem do życia”. Jako codzienni użytkownicy Miasta, musimy przyznać mu rację.

Podczas uroczystości architekt poprowadził ponad godzinny wykład, podczas którego zaprezentował bogate portfolio swoich projektów oraz podzielił się swoją filozofią projektowania, którą kieruje się w pracy zawodowej.

Więcej o I i II edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy przeczytają Państwo na www.nagroda-architektoniczna.pl

 

Więcej o projektach Helmuta Jahna na oficjalnej stronie  www.jahn-us.com