null

Jak robić szkołę? I ją projektować

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego z Muzeum Sztuki Nowoczesnej współorganizuje wydarzenia 13. festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Temat „Jak robić szkołę?” jest nam szczególnie bliski.

W szkole zaczynamy odkrywać swoją wrażliwość na piękno, przyrodę i architekturę. Dlatego tak ważna jest jakość budynków i przestrzeni, w której uczymy się, zdobywamy wiedzę i rozwijamy swoje zainteresowania.

Miasto ma już swoje „Standardy architektoniczne i funkcjonalne dla szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych m.st. Warszawy”. Powstały na zlecenie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Opracowali je ekspertki i eksperci z pracowni WWAA we współpracy z zespołem Stołecznego Biura Edukacji oraz BuroHappold Engineering. Miasto ogłosiło standardy na początku 2021 roku. I zaleciło, by je stosować w trakcie projektowania, realizacji nowych obiektów czy rozbudowy i modernizacji już istniejących szkół.

Na wystawie w Muzeum nad Wisłą poznamy dorobek 100 lat projektowania na potrzeby oświaty w stolicy. Zobaczymy projekty i zdjęcia szkół, które powstały w akcji budowlanej za rządów prezydenta Stefana Starzyńskiego w latach 30. XX wieku. Nie zabraknie opowieści o powojennych „tysiąclatkach”, czyli typowych szkołach-pomnikach tysiąclecia państwa polskiego. Na wystawie znajdą się też opisy cech „dobrze zrobionej” szkoły współczesnej, które znalazły się w finale 7. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Zdobywcy nagrody Grand Prix 2019 w tym konkursie z pracowni xystudio współtworzyli wystawę, specjalizują się w projektowaniu przestrzeni edukacyjnych.

13. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Jak robić szkołę?” towarzyszy cykl spacerów architektonicznych po najnowszych obiektach, które znalazły się w finale Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Już w najbliższą niedzielę, 12 września, zapraszamy na spacer po Szkole Podstawowej nr 400 w Wilanowie przy Alei Rzeczypospolitej. To bardzo dobry projekt i świetna realizacja pracowni Bujnowski Architekci. W 7. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy ta szkoła w Miasteczku Wilanów zdobyła Grand Prix, nagrodę w kategorii architektura użyteczności publicznej i za rozwiązania proekologiczne.

Oprowadzać nas będą autorki i autorzy: Martyna Rowicka, Karina Jędrak-Kościesza i Piotr Bujnowski. Opowiedzą nam, dlaczego na elewacji głównego budynku zastosowali ręcznie wyrabianą cegłę, a w przypadku hali sportowej – deski. Poznamy różne rozwiązania proekologiczne, które dobrze odpowiadają na nowe wyzwania związane ze zmianą klimatu. Na spacer obowiązują zapisy. Jak to zrobić?

Planujemy jeszcze trzy spacery, które odbędą się we wrześniu i październiku. Z autorkami i autorami zwiedzimy następujące obiekty:

  • rozbudowaną Szkołę Podstawową nr 147 z Oddziałami Integracyjnymi w Wesołej, Plac Wojska Polskiego 28, projekt: xystudio
  • Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1, ul. Rakowiecka 21, projekt: Konior Studio
  • Szkołę Podstawową nr 399 z przedszkolem na Kabatach, ul. Jerzego Zaruby 7, projekt: Maciej Siuda Pracownia.

Zapraszamy. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegóły znajdują Państwo na naszej stronie i stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, która jest aktualizowana.

Szkoła Podstawowa Nr 400 w Wilanowie

Zwycięzca w 7. edycji Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy: Najlepsza architektura użyteczności publicznej, Grand Prix 2020, nagroda za rozwiązania proekologiczne.

Adres: ul. Oś Królewska 25

Projekt: Bujnowski Architekci, autorzy: Bujnowski Architekci, zespół autorski: Piotr Bujnowski, Martyna Rowicka, Karina Jędrak-Kościesza, współpraca autorska: Julian Kleinrok, Aleksander Stajniak, Krzysztof Makowski, Maciej Osuch, konstrukcja: Sigma. Rodryg Czyż, instalacje: Mprojekty.pl B. Olejnik M. Olejnik, architektura krajobrazu: RS Architektura Krajobrazu

 

Zobacz galerię (4 zdjęć)