null

Białołęka. Jaki plan miejscowy dla Żerania Przemysłowego? Zbieranie wniosków do planu zagospodarowania przestrzennego.

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Rozpoczęliśmy prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Żerania Przemysłowego.

Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób można budować i przebudowywać budynki, ulice czy place. W planach zapisujemy też, którędy poprowadzić sieć infrastruktury czy jak urządzić tereny zieleni, parki i skwery.

Jeśli masz potrzeby lub pomysły związane z tym terenem, teraz jest czas, żeby je zgłosić.

Więcej informacji o tym terenie

Obszar objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Żerań Przemysłowy ma około 105 ha i znajduje się  w południowej części  Białołęki. Położony jest, pomiędzy Kanałem Żerańskim, ulicą Annopol, ulicą Inowłodzką i ulicą Marywilską. 
W najbliższym sąsiedztwie obszaru planu  znajdują się:
•    od  północy kanał Żerański oraz tereny leśne, 
•    od wschodu  zabudowa magazynowo - biurowa oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Przemysłu Organicznego,
•    od zachodu trasa kolejowa nr 9 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny oraz zespół 17 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, 
•    od południa  ogrody działkowe oraz pętla tramwajowa Annopol.
Większość  obszaru jest zagospodarowana zabudową przemysłową. Funkcjonują tu między innymi: Chłodnie Warszawskie, Fabryka Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej Żerań, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.
Obszar sporządzanego planu  charakteryzuje się istniejącą zabudową produkcyjną oraz przemysłową, przy której nie powinna być lokalizowana nowa zabudowa mieszkaniowa. 
Podstawowym zadaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego będzie utrzymanie dotychczasowej funkcji przemysłowej bez możliwości sytuowania zabudowy mieszkaniowej. Takie rozwiązanie jest spowodowane koniecznością wstrzymania niekontrolowanego rozlewania się zabudowy mieszkaniowej. Zabudowa mieszkaniowa powinna się cechować otoczeniem miejskiego środowiska. Ze względu na hałas generowany przez zabudowę przemysłową, w tym ruch samochodów ciężarowych w porze działalności prowadzonej w pobliskich zabudowaniach, a także zwiększone zanieczyszczenie powietrza generowane przez otaczające zakłady przemysłowe, takiego obszaru nie można uznać za korzystny dla zabudowy mieszkaniowej.
Istotna jest również ochrona istniejących enklaw zadrzewień. Plan  zabezpieczy istniejące enklawy zieleni przed możliwym zdegradowaniem. Zachowanie tych terenów jest potrzebne ze względu na zróżnicowane aspekty, takie jak:
•    izolowanie terenów przemysłowych;
•    ochrona istniejących w obszarze ekosystemów;
•    wspieranie znajdujących się w sąsiedztwie głównych powiązań przyrodniczych na terenie dzielnicy Białołęka, w tym połączenie terenów Wisły z terenami napowietrzającymi z terenów wschodniej części Białołęki; 
•    przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom mikroklimatycznym;
•    zmniejszanie zanieczyszczenia środowiska.
 

Jak mieszkańcy mogą partycypować w tworzenie planu?

Udział mieszkańców w sporządzaniu planu musi mieć charakter sformalizowany. Swoje potrzeby- wnioski trzeba zgłosić na piśmie na formularzu pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego.

Wniosek do planu możesz złożyć do 2 października 2024 r.

Wypełnij formularz:

Wzór formularza do wypełnienia odręcznego znajdziesz pod tym linkiem

Wzór formularza do wypełnienia elektronicznie znajdziesz pod tym linkiem

Jeśli chcesz poinformować swoich sąsiadów – wydrukuj plakat i powieś go na klatce!

Kto może złożyć wniosek do planu?

Każdy może zgłaszać swoje potrzeby dotyczące otaczającej przestrzeni. Wszystkie głosy są tak samo ważne. Nie ma znaczenia, czy jesteś właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta. Możesz reprezentować tylko własny interes lub potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, fundacji itp. Każdą sprawę rozpatrują autorzy planu – urbaniści i architekci, a ostatecznie Prezydent i radni.

Warto wyrazić swoją opinie i zgłosić propozycje. Złożone teraz wnioski pomogą projektantom przygotować lepszy plan.

Jak złożyć wniosek do planu?

Wypełnij załączony FORMULARZ

Wypełniony dokument możesz dostarczyć:

· mailowo na sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl

· pocztą na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa

· osobiście - w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy

· elektronicznie przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu potwierdzonego Profilem Zaufanym za pośrednictwem platformy ePUAP

Wniosek złożony w terminie zostanie rozpatrzony przy opracowywaniu projektu planu. Nie otrzymasz odpowiedzi, ale możesz później sprawdzić podczas wyłożenia projektu planu, czy Twój wniosek został uwzględniony.

Pod tym linkiem (otwiera się w nowej karcie)  możesz sprawdzić jakie, w świetle przepisów RODO, masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w tej sprawie.

Co to jest plan miejscowy?

Plan miejscowy (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ‒ MPZP) to dokument, który określi, jak będzie można przestrzennie urządzić daną okolicę. Plan jest lokalnym aktem prawa. Tak jak ustawy uchwalane przez Sejm regulują, co można robić (a czego nie można) na poziomie całego kraju, tak w Warszawie plany miejscowe, uchwalane przez Radę Warszawy, ustalają sposób zagospodarowania obszarów na terenie miasta.

Plany miejscowe sporządzają architekci i urbaniści przy wsparciu wielu ekspertów: socjologów, ekonomistów, inżynierów. Plany miejscowe nie są martwymi dokumentami. Ilekroć inwestor występuje o pozwolenie na budowę na obszarze, gdzie obowiązuje plan miejscowy, musi przedstawić projekt architektoniczny zgodny z ustaleniami planu. Plany stanowią gwarancję utrzymania ładu przestrzennego w przyszłości.

Na jakich etapach możesz włączyć się w tworzenie planu?

Udział mieszkańców w sporządzaniu planu jest przewidziany w dwóch momentach procedury.

Po raz pierwszy – zaraz po tym, jak Prezydent poinformuje o przystąpieniu do sporządzania planu – można składać wnioski do planu. We wnioskach można napisać wszystko, co byśmy chcieli, żeby zmieniło się na obszarze objętym planem (albo zostało tak, jak jest).

Po raz drugi mieszkańcy mogą podzielić się opinią, kiedy już przygotowana jest przez urbanistów i urząd pierwsza propozycja projektu planu. Wtedy jest on wykładany do publicznego wglądu. Każdy może go obejrzeć w urzędzie i na stronie internetowej. Wtedy można składać uwagi do planu, tzn. propozycje zmian do zaprezentowanego projektu.

Więcej o planowaniu przestrzennym znajdziesz w znajdziesz w broszurze PLAN MIEJSCOWY O co tu chodzi?(otwiera się w nowej karcie)

Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzania tego planu miejscowego znajdziesz też w Biuletynie Informacji Publicznej

Załączniki: