null

Kolonia Praussa – o architekturze, układzie urbanistycznym i ogrodach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
16.03.2022 18:00 - 16.03.2022 20:00
ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego Wiecha 4, 00-017 Warszawa

95 lat temu przy wierzbowej alei, prowadzącej do znanej cegielni Granzowa, na kompletnym odludziu pośród pól i łąk powstało miasto-ogród, które miało służyć za oazę dla strudzonych trudami życia codziennego i niedawną walką o niepodległość działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej

Jak wyglądały tutejsze ogrody oraz co sprawia, że osiedle ma spójny wygląd? O tym, oraz o wielu innych tajemnicach kolonii opowie Jerzy S. Tarłowski podczas spotkania na 1. piętrze Zodiaku, 16 marca 2022 r.

Kolonia Praussa to przykład udanej kreacji osiedla, które połączyło założenia taniego budownictwa z potrzebami funkcjonalnymi mieszkańców i efektowną formą estetyczną. Zespół budowlany został zaprojektowany przez Profesora Politechniki Warszawskiej – Witolda Matuszewskiego. Styl osiedla nawiązuje do modnej w latach 20. XX wieku estetyki dworu polskiego, uznawanej wówczas za styl narodowy. Największym zadaniem architekta było zaprojektowanie 28 nowoczesnych i efektownych domów jednorodzinnych, które jednocześnie miały być tanie w wykonaniu. Choć zespół budowlany realizowany był na niezurbanizowanych terenach Grochowa, współczesna Praga-Południe, to architekt wkomponował je w planowaną siatkę ulic. W efekcie powstało funkcjonalne, miejskie osiedle o reprezentacyjnym wyglądzie.


Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wyglądało życie w takich domach oraz jak wyglądały ich wnętrza, zapraszamy na drugie spotkanie – 23 marca 2022 r.
 


Jerzy S. Tarłowski – muzeolog i kulturoznawca, absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prywatnie miłośnik architektury, działacz stowarzyszenia Kolonii Praussa oraz prawnuk jednego z pierwszych właścicieli.

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap