Wiele miejsc w Warszawie związanych jest z osobą Fryderyka Chopina. Większość z nich położona jest przy Trakcie Królewskim, gdzie zrealizowano projekt ławeczek chopinowskich – współcześnie zaprojektowanych ławek , wyposażonych w schematyczne mapy i wygrywające fragmenty utworów.
Jednak najważniejsze obiekty usytuowane są blisko siebie: Muzeum i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Miasto Stołeczne Warszawa, czując się odpowiedzialne za jakość terenów publicznych wokół tych instytucji, zleciło koncepcję projektową, obejmującą obszar pomiędzy koroną skarpy i ulicami Foksal, Kopernika i Tamka. Opracowanie to, sporządzone przez pracownię RS Architektura Krajobrazu pod kierunkiem arch. kraj. Doroty Rudawej, posłużyło do prowadzenia dyskusji i uzgodnień z zainteresowanymi. Zebranie i pogodzenie ze sobą wszystkich oczekiwań było dość trudne, ponieważ istotnymi partnerami tego projektu były oprócz wymienionych na wstępie także Zarządy: Dróg Miejskich, Terenów Publicznych, Oczyszczania Miasta, Gospodarowania Nieruchomościami; Stołeczny Konserwator Zabytków, czy wspólnoty mieszkaniowe. W wersji końcowej opracowanie podzielono na części i wydrukowano w odrębnych zeszytach, obejmujących granicami zaleceń poszczególnych gospodarzy terenów.
Kolejnym krokiem było przygotowanie projektów szczegółowych, w tym na przykład dla ZDM był to projekt chodnika z białymi i czarnymi klawiszami na ul. Tamka, a dla ZTP projekt wykonawczy rewitalizacji skweru Wodiczki na tyłach Uniwersytetu Muzycznego, rozszerzającego się aż do pałacyku Zamoyskich przy ul. Foksal. Według projektu WEPP odnowiono kładkę nad ul. Tamka, nadając jej lekkości i eksponując walory konstrukcji.
Większość prac została zrealizowana. Na szczególną uwagę zasługuje nowa formuła skweru Wodiczki, jako bezpiecznego miejsca nieformalnych spotkań i odpoczynku. Na skwerze zastosowano nowatorskie formy stabilizowanych nawierzchni mineralnych, wprowadzono nowoczesne w formie umeblowanie, zadbano o ciekawy rysunek posadzek i dobór różnych materiałów, od kostki istniejącej po stal kortenową. Projektanci zapewnili także interesująca formę oświetlenia w postaci lampionów zawieszonych na linach nad wielofunkcyjną przestrzenia nakrytą koronami drzew.
Załączniki: