null

Konkurs i plebiscyt na najlepszą architekturę Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Fantastyczne budynki i niezwykłe wydarzenia nominowane do Nagrody Architektonicznej możemy zobaczyć na wystawie na 27. piętrze w biurowcu Widok Towers. Internetowy plebiscyt mieszkańców zaczęliśmy 13 maja. Wystawę otworzyliśmy w Noc Muzeów 14 maja. W kilka godzin odwiedziło ją prawie 1000 osób.

Znamy najlepsze realizacje minionego roku i nominacje do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy? Trwa plebiscyt, który rozstrzygnie, kto i za co dostanie Nagrodę Mieszkańców.

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy propaguje najlepsze budynki i przestrzenie publiczne. Szansę na jej otrzymanie mają także wystawy czy książki. Teraz rozstrzygamy 8. edycję naszego konkursu.

– Razem zmieniamy Warszawę. Chcemy, by była atrakcyjna i wygodna do życia dla wszystkich, i bardziej zielona. Teraz wybieramy najlepsze budynki, przestrzenie publiczne i wydarzenia architektoniczne z 2021 roku. Jury nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy wskazało najciekawsze realizacje w sześciu kategoriach. Zaczynamy najbardziej emocjonującą część naszego konkursu. To mieszkanki i mieszkańcy Warszawy wskażą, co zasługuje na ich nagrodę – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Mamy w czym wybierać. Są inwestycje duże i małe, drapacze chmur i niewielkie obiekty. Wszystkie nominacje w 8. edycji naszego konkursu prezentujemy na wystawie w Widok Towers w Alejach Jerozolimskich 44. Opisy i zdjęcia inwestycji oraz wydarzeń architektonicznych umieściliśmy na stronie nagroda-architektoniczna.pl. Tam też można zagłosować plebiscycie, który wyłoni Nagrodę Mieszkańców. Mieszkanki i mieszkańcy wybierają w głosowaniu jedną realizację lub jedno wydarzenie.

– W naszej pracy wykorzystujemy wiedzę ekspertów. Oceniamy architekturę i założenia urbanistyczne pod kątem rozwiązań środowiskowych. Sprawdzamy, czy spełniają wymogi projektowania uniwersalnego. Dlatego jury w naszym konkursie przyznaje też nagrodę za rozwiązania proekologiczne oraz nagrodę za rozwiązania, które zapewniają dostępność wszystkim, a szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji – mówi Marlena Happach, architekt miasta.

Plebiscyt publiczności trwa do 27 maja.

Jakie inwestycje i wydarzenia nominowaliśmy do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy i co pokazujemy na wystawie?

Jury Nagrody wskazało najlepsze realizacje i wydarzenia w sześciu kategoriach. Każdy może wybrać tylko jedną z tych propozycji i wskazać ją do Nagrody Mieszkańców.

Architektura użyteczności publicznej

 • Budynek Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej, ul. Dobra 55, Kuryłowicz & Associates
 • Sauna Wisła, Port Czerniakowski, Patwater i Kwadratura
 • Dom Ronalda McDonalda, ul. Księcia Trojdena 2B, AFP Architekci Tomasz Flejterski, Alicja Szojda

Architektura komercyjna

 • Biurowiec Y w kompleksie Generation Park X, Y, Z, rondo Daszyńskiego 4, JEMS Architekci
 • Browary Warszawskie, Grzybowska/ Wronia/ Chłodna/ Krochmalna, JEMS Architekci
 • Targowisko Bakalarska – Asian Town, ul. Bakalarska 11, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska

Architektura mieszkaniowa

 • W Apartments, ul. Siedmiogrodzka 3, WWAA
 • Dom Ronalda McDonalda, ul. Księcia Trojdena 2B, AFP Architekci Tomasz Flejterski, Alicja Szojda
 • Wileńska Express, ul. Wileńska 14 A, AMC Andrzej M. Chołdzyński Architekt

Nowe życie budynków

 • Piwnice Leżakowni, Browary Warszawskie, JEMS Architekci
 • Fabryka PZO, ul. Grochowska 316, Konkret Architekci
 • Targowisko Bakalarska – Asian Town, ul. Bakalarska 11, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska

Projektowanie przestrzeni publicznej

 • Upamiętnienie Archiwum Ringelbluma, ul. Nowolipki 28, Marcin Urbanek, Łukasz Mieszkowski
 • Modernizacja Plaży Romantycznej w Wawrze, ul. Rychnowska, Pracownia Projektowa Karol Żurawski i zespół
 • Browary Warszawskie, Grzybowska/ Wronia/ Chłodna/ Krochmalna

Wydarzenie architektoniczne

 • Książka Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej „Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90.” oraz strona internetowa „ARCHIwum Warszawy lat. 90”
 • Wystawa „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz”, Klara Czerniewska-Andryszczyk, Ewa Perlińska-Kobierzyńska, Natalia Budnik, Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis
 • Wystawa „Jak robić szkołę?”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Szymon Maliborski, Paweł Brylski

Co wygra w tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawa? Zagłosuj! Zapoznaj się z nominacjami na stronie: nagroda-architektoniczna.pl. Sprawdź, czy najlepsze realizacje z 2021 roku, z szansą na Nagrodę Mieszkańców, nie znajdują się w Twojej okolicy.

Organizatorem konkursu i fundatorem Nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Partnerzy merytoryczni to Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddział Warszawski Towarzystwa Urbanistów Polskich. Patronami medialnymi tegorocznej edycji są: „ARCHITEKTURA-murator”, „Architecture Snob”, „RZUT”, „VOGUE”, „MAD White”, „NW. NOWA WARSZAWA”, „URBNEWS”.

Organizator wydarzenia w Noc Muzeów i wystawy: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy; partner: Widok Towers | S+B Gruppe.

Więcej na: nagroda-architektoniczna.pl