null

Lokalne Systemy Wsparcia (LSW)

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Spotkanie matek z dziećmi

Pod nazwą Lokalne Systemy Wsparcia kryją się dziesiątki różnego rodzaju działań, których celem jest wyrównanie szans najmłodszych i trochę starszych mieszkańców oraz mieszkanek rewitalizowanych dzielnic. Do skorzystania z warsztatów i porad zapraszaliśmy rodziny z dziećmi w wieku od 0-6 lat, dzieci i młodzież w wieku od 6-18 lat oraz dorosłych w wieku od 16-26 lat. Dla każdej grupy wiekowej przygotowana była specjalna oferta.

Rodziny z dziećmi w wieku 0-6 lat

W latach 2016-2017 testowaliśmy, jak działają Lokalne Systemy Wsparcia adresowane do dzieci w wieku 0-6 lat i ich rodziców. Zależało nam, by dzieci i ich opiekunowie zyskali dodatkowe kompetencje, które pomogą im odkryć i rozwijać różne zdolności. Chcieliśmy też stworzyć miejsca, gdzie rodziny będą mogły wspólnie spędzać czas, korzystając ze wsparcia edukacyjnego, psychologicznego i pedagogicznego. Udało się.

W klubach dla rodzin powstałych na rewitalizowanych obszarach Pragi-Północ, Pragi-Południe i Targówka pracują specjaliści, którzy pomagają rodzicom rozwiązywać  problemy opiekuńczo- wychowawcze, a całej rodzinie proponują zróżnicowane zajęcia profilaktyczne, edukacyjne, korekcyjne, ale także twórcze, artystyczne i kulturalne. Dbają, by wszystkie działania były prowadzone kompleksowo i żeby odpowiadały rzeczywistym, wcześniej rozpoznanym potrzebom rodzin.

Na co dzień zajęcia odbywają się w klubach, ale rodzice z dziećmi  uczestniczą też w piknikach okolicznościowych, wychodzą do teatru, kina, zoo, odwiedzają muzea.

Rodzinom podobają się zajęcia, chętnie z nich korzystają i wysoko cenią sobie taką formę wsparcia.

Projekty realizowane na obszarze rewitalizacji: 

  • Rodzina Wspólna Sprawa II – projekt zakończony

W ramach projektu działało zintegrowane centrum rozwoju dla dzieci i ich rodziców, a także rodzin oczekujących dziecka. Miejsce było otwarte na potrzeby dzieci i ich opiekunów. W ramach oferty klubowej odbywały się różnorodne zajęcia, warsztaty, wykłady i spotkania skierowane do mieszkańców Pragi-Południe. Klub dla rodzin działał w trzech lokalizacjach przy ul. Chrzanowskiego (w Przedszkolu nr 51, Przedszkolu nr 153 i Stowarzyszeniu "Wspólne Podwórko"). Więcej informacji na stronie projektu.

Obecnie przedsięwzięcie jest kontynuowane w ramach projektu Rodzina Wspólna Sprawa III – Informacje na stronie projektu. 

  • Kluby przyjazne rodzinom

To oferta bezpłatnych zajęć skierowanych do mieszkańców Pragi- Północ, którzy są rodzicami dzieci w wieku od 0 do 6 lat.

Do Klubów mogą przyjść z małymi dziećmi, by napić się herbaty z innymi rodzicami i spędzić czas w miłej, przyjaznej atmosferze. Kluby umożliwiają wymianę doświadczeń, wspólną zabawę, atrakcyjne spędzanie czasu poza domem w towarzystwie innych rodzin. Oferują również porady specjalistów. Ich wyposażenie  przystosowane jest do potrzeb maluchów.

Więcej informacji na stronie poświęconej działaniom projektowym. 

  • Ta szansa dla rodzin – projekt zakończony

W ramach tego projektu odbywajły się zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 0-6 lat, mieszkających na rewitalizowanych terenach Targówka. Zajęcia prowadzone były na podwórkach i w parkach, lokalnych placówkach partnerskich (przedszkolach i żłobkach) oraz przede wszystkim w  siedzibie przy ul. Radzymińskiej 111a/113, gdzie działał klub - centrum rozwoju. Więcej informacji na stronie projektowej


Dzieci i młodzież w wieku 6-18 lat

Od 2013 roku prowadzono działania  Lokalnych Systemów Wsparcia skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat. W ich ramach konsorcja organizacji pozarządowych realizowały zajęcia edukacyjne, kulturalne, opiekuńcze, specjalistyczne, sportowe, terapeutyczne oraz wspierające rodzinę. Odbywały się pikniki sąsiedzkie i festyny dla społeczności lokalnej, podczas których mieszkanki i mieszkańcy, w trakcie  wspólnej zabawy, mogli lepiej się poznać i nawiązać nowe znajomości. Organizacje pozarządowe współpracowały na potrzeby projektu z placówkami wsparcia dziennego i streetworkingiem oraz lokalnymi instytucjami publicznymi, które zajmujmowały się rodzinami. Podejmowane działania pomagały najmłodszym uczestnikom poprawić wyniki w nauce, frekwencję oraz umiejętności społeczne.

W 2018 r. Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło 3-letni konkurs na kolejną edycję Lokalnych Systemów Wsparcia i do końca 2020 r. realizowało trzy projekty:

  • Lokalny system wsparcia na Tarówku – działania kontynuowane były w 2021 r. 

Ten projekt skierowany był do dzieci i młodzieży, które borykały się z trudnościami w nauce, niską frekwencją na zajęciach i miały kłopoty z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Działania dopasowane były do zdiagnozowanych potrzeb odbiorców i środowiska lokalnego. W ramach projektu odbywały się zajęcia edukacyjne, profilaktyczne, opiekuńczo – wychowawcze, korekcyjne, specjalistyczne, rozwoju społeczności lokalnej, streetworkerskie, podwórkowej piłki nożnej, kulturalne, sportowe, turystyczne, rekreacyjne itp. Kładziono duży nacisk na aktywizację dzieci, młodzieży, rodziców oraz społeczności lokalnej. 

Więcej informacji na stronie info Tragówek.

  • Nowa Baza – projekt zakończony

NOWA BAZA to zespół zintegrowanych działań wspierających, które miał na celu zapewnienie dzieciom i młodzieży z dzielnicy BAZĘ do prawidłowego i jak najlepszego rozwoju.

NOWA BAZA łączyła i wykorzystywała różne typy zajęć dla dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat: edukacyjne, profilaktyczne, opiekuńczo-wychowawcze, korekcyjne, specjalistyczne, rozwijające pasje, zainteresowania, talenty i inne. Prowadzący zajęcia dbali o to, by włączać  w nie również rodziny podopiecznych.

Więcej informacji na stronie poświęconej działaniom projektowym. 

  • Partnerstwo dla dzieci Pragi-południe 3.0 – działania kontynuowane były w roku 2021 pn. Partnerstwo dla dzieci Pragi-Południe 4.0

To oferta różnorodnego wsparcia - edukacyjnego, psychologicznego oraz socjalnego, skierowanego do dzieci i młodzieży. Uczestnicy mają także możliwość wzięcia udziału w atrakcyjnych zajęciach pozalekcyjnych, sportowych, wycieczkach i wyjazdach. Połowę odbiorców stanowią dzieci ze szkół objętych Programem Rewitalizacji – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 72, Szkoły Podstawowej nr 255 oraz Szkoły Podstawowej nr 60.

Więcej informacji na stronie internetowej. 


Młodzież i młodzi dorośli w wieku 16-26 lat 

Od 2016 r. funkcjonują Lokalne Systemy Wsparcia dla młodzieży i młodych dorosłych w wieku 16-26 lat. Dzięki nim mieszkańcy i mieszkanki z tej grupy wiekowej zyskują umiejętności pozwalające im aktywnie szukać pracy i włączać się w działania społeczne, zaś działające na ich rzecz instytucje mają okazję do realizacji dodatkowych przedsięwzięć.

Zrealizowane działania na obszarze rewitalizacji:

  • „LSW-dobry start, wspólna przyszłość” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt partnerski m.st. Warszawy z 5 organizacjami pozarządowymi. Wsparcie adresowane było do rodzin, które mieszkały na obszarze objętym rewitalizacją. Udział w projekcie miał na celu m.in. umożliwienie uczestnikom zdobycie umiejętności ułatwiających poszukiwanie pracy, nawiązanie użytecznych kontaktów i w konsekwencji poprawę sytuacji materialnej. Oferta była bogata i wielotorowa, począwszy od wsparcia psychologicznego, przez doradztwo prawno-finansowe, na aktywizacji zawodowej kończąc. Więcej o projekcie można znaleźć na stronie internetowej. 

  • Wsparcie w starcie

To dwuletni, innowacyjny, interdyscyplinarny i międzysektorowy projekt społeczny prowadzony w trzech dzielnicach Warszawy (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek). Działania skierowane były do młodych ludzi od 16. do 26. roku życia.

W ramach projektu młodzi ludzie otrzymali wsparcie wykwalifikowanego mentora (asystenta usamodzielniania), możliwość prowadzenia własnego startupu, udział w akcjach na rzecz społeczności lokalnych, indywidualną ścieżkę rozwoju z szytą na miarę ofertą szkoleniową, a także  praktyki zawodowe i staże u lokalnych rzemieślników oraz partnerów biznesowych projektu.

 Więcej informacji na stronie dedykowanej dzialaniom projektowym. 

  • Pozytywna integracja społeczna

Działanie skierowane były do młodzieży i młodych dorosłych (16-26 lat) z terenów: Pragi-Północ, Pragi-Południe oraz Targówka. Organizatorzy oferowali uczestnikom m.in. pomoc opiekunów usamodzielnienia – tutorów, pomoc prawną i psychologiczną, mediacje, terapię uzależnień, warsztaty kompetencji społecznych, socjoterapię, grupy wsparcia a także pomoc rzeczową. Dla młodych rodziców skierowany był program edukacyjny z zakresu profilaktyki wczesnego rodzicielstwa (Gdy zostanę mamą/tatą...).

Działania prowadzone w ramach Lokalnych Systemów Wsparcia są nadal kontynuowane, m.in. na terenie Pragi-Północ realizowany jest do końca sierpnia 2021 r. projekt partnerski m.st. Warszawy finansowany ze środków unijnych "Praski Kokon".

Więcej o projekcie Praski Kokon oraz o założeniach LSW w opracowaniu

Kluby przyjazne rodzinom
Zobacz galerię (5 zdjęć />)
Rodzina Wspólna Sprawa
TA Szansa dla rodzin
LSW 6-18
LSW 6-18