null

Masterplan iluminacji Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Iluminacja miasta nie jest jedynie eksponowaniem obiektów w nocnym krajobrazie, podobnie jak obraz miasta w nocy nie jest sumą oświetlonych budynków i ulic. Tak naprawdę wrażenia budowane powinny być za sprawą sieci powiązań i wzajemnych oddziaływań światła użytkowego, wyróżnienia światłem i oświetlenia dekoracyjnego, pozostających ze sobą w harmonii, uwzględniających zarówno hierarchię ważności miejsc lub obiektów, sposób ich użytkowania, intensywność ruchu jak i wymogi oszczędności energii oraz ochrony środowiska.

Nocna panorama Warszawy

Wieloletnie doświadczenia, których podwaliny zbudował profesor dr hab. inż. Wojciech Żagan, wskazują na konieczność myślenia o iluminacji w kategoriach obszarowych a nie tylko obiektowych, tak aby uniknąć „wojny świateł”, a jednocześnie budować atrakcyjny obraz miasta.

„Masterplan iluminacji: Warszawa światłem malowana” opracowany przez Norberta Wasserfurtha (ze swoim zespołem Studia DL) jest długookresowym planem uporządkowania oświetlenia Pomnika Historii Warszawy, nadania tej jakże ważnej części Stolicy charakteru i klimatu świetlnego. W planie wyznaczono strefy, wskazano zalecane temperatury barwowe źródeł światła, określono zalecane poziomy jasności i wiele innych istotnych parametrów, wszystko po to, aby na nowo opowiedzieć Warszawę.

Nocna panorama Warszawy

Załączniki: