Miasta przyszłości po duńsku i Warszawska Dzielnica Społeczna

Jak budować przyszłość w sposób zrównoważony? ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury od 8 marca zaprasza na wystawę „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”. Zobacz lokalne i uniwersalne rozwiązania wobec wyzwań globalnych.

W rankingach jakości i zadowolenia z życia duńskie miasta zawsze zajmują najwyższe lokaty. Modelowe eko-budynki, osiedla wielofunkcyjne, przyjazne i bezpieczne ulice dla wszystkich użytkowników można oglądać nie tylko w stolicy, ale w całym kraju, także w małych miejscowościach. Dania jest z nich dumna, dlatego realizacje z ostatnich lat prezentuje na międzynarodowej wystawie „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”. Wystawa została przygotowana w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Aarhus 2017, a swoją zagraniczną wędrówkę rozpoczyna w Warszawie.

- Stawiamy na wielofunkcyjny rozwój przestrzenny Warszawy m.in. na obszarach poprzemysłowych, dlatego uważnie przyglądamy się rozwiązaniom z Danii. Chcemy wzmocnić strukturę miasta, wzbogacić ją o nowe centra, dzielnicowe i osiedlowe, które pozwolą na wygodne życie lokalnie. Nowe domy i mieszkania mogą powstawać blisko miejsc pracy, terenów zieleni, a także w sąsiedztwie obiektów m.in. z nowoczesną i nieuciążliwą produkcją. Pilotażowo realizujemy taki projekt w Warszawie, to Warszawska Dzielnica Społeczna na wolskim Ulrychowie, jej koncepcję można również zobaczyć na wystawie  – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Na wystawie odbędzie się prezentacja ambitnych projektów architektonicznych i urbanistycznych, zarówno tych już ukończonych, jak i będących w trakcie realizacji. Wszystkie łączy myślenie o zrównoważonym rozwoju miasta oraz terenów peryferyjnych. Architekci, urbaniści i samorządowcy pamiętają, że należy zapewnić wysoką jakość życia i oferty edukacyjnej. Trzeba też tak projektować i budować, by osiedla i miasta dostosować do zmian klimatycznych.

- Duńczycy wiedzą, jak projektować nowe części miasta i poprawiać jakość przestrzeni i życia na osiedlach już istniejących. Szczególnie inspirujące są przykłady rozwiązań architektonicznych będących odpowiedzią na wyzwania klimatyczne. Przyglądamy się uważnie tym pomysłom. Warszawska Dzielnica Społeczna to także realizacja takich postulatów jak: zrównoważona mobilność, zrównoważone środowisko i budownictwo, miastotwórczość, wspólnota, różnorodność – mówi Marlena Happach.

Szukając najlepszych rozwiązań lokalnych, Duńczycy pamiętają o wyzwaniach globalnych. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń staje się palącym tematem, by minimalizować skutki zmian klimatu i poprawiać jakość powietrza w miastach. Swoją wystawą chcą zachęcić do dyskusji na temat naszej przyszłości. Przypominają, że do 2050 roku na Ziemi będzie żyło 10 miliardów ludzi, z czego dwie trzecie z nich będzie żyło w coraz szybciej rozrastających się miastach. Dlatego trzeba przemyśleć przyszłość, przetwarzać śmieci, zacząć je postrzegać jako bogactwo i zasób do wykorzystania. Supermarket można przebudować w efektowny sposób na bibliotekę, nowe domy wznieść wykorzystując materiały rozbiórkowe, a urządzenie sztucznego jeziora to nie problem, by zapewnić domy z mieszkaniami nad wodą. Duńczycy pokazują też jak cenne są tereny poprzemysłowe położone w atrakcyjnych częściach miasta. W dawnym porcie kontenerowym powstaje nowa część Aarhus Ø (Wschód). Architektura każdego kwartału jest inna, często po duńsku nowatorska i śmiała. Dlatego nie dziwią spiczaste i białe domy wielorodzinne nazwane Górą lodową, bo właśnie tak mogą się kojarzyć. Ikoniczna architektura stała się już znakiem rozpoznawczym nowej części miasta i plakatu zachęcającego do obejrzenia wystawy w ZODIAKU. Zapraszamy.

Polska edycja wystawy została przygotowana przez organizację Rising Culture and Business z Danii we współpracy z Miastem i Gminą Aarhus oraz Duńskim Instytutem Kultury w Polsce.

Współpraca organizacyjna: m.st. Warszawa i OW SARP.

„Future Living. Duńskie miasta przyszłości”, ZODIAK, Pasaż Wiecha 4. Wernisaż 8 marca o godz. 19. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 9 marca do 26 maja, codziennie w godz. 11-20.

Weekend otwarcia:
• 8.03 (piątek), godz. 18 - dyskusja z udziałem architektów i partnerów - Flemminga Svendsena z pracowni CEBRA i Rasmusa Kierkegaarda z pracowni Schmidt Hammer Lassen. Rozmowa odbędzie się w języku angielskim, prowadzenie - Wojciech Kacperski;
• 8.03 (piątek), godz. 19 - wernisaż wystawy;
• 9.03 (sobota), godz. 11 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie z Cariną Serritzlew;
• 10.03 (niedziela), godz.
12 - „Przepraszam, którędy do przyszłości?” - warsztaty dla dzieci (obowiązuje rejestracja).

>> >> >>Więcej o Warszawskiej Dzielnicy Społecznej znajduje się w tym miejscu<< << <<

Osiedla Góra lodowa w dawnym porcie kontenerowym w Aarhus w Danii
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Na tyłach domów w mieście Odder (na południe od Aarhus) powstaną ogródki, warzywniki, kaskady wodne