null

Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL)

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Koncert zorganizowany na ulicach Warszawy

W Miejscach Aktywności Lokalnej mieszkańcy i mieszkanki mogą zrealizować swoje pomysły, zrobić coś razem z sąsiadami, spędzić czas wspólnie w trakcie szycia, gotowania, na rozmowach oraz warsztatach samodoskonalenia. Każdy może je współtworzyć organizując różne wydarzenia.

W MAL-ach mieszkanki i mieszkańcy nawiązują relacje sąsiedzkie i aktywnie spędzają czas. Mogą zorganizować i uczestniczyć w warsztatach fotograficznych i kursach języków obcych. Możliwości jest bardzo dużo. Każdy mieszkaniec może zgłosić się do  Miejsca Aktywności Lokalnej z własnym pomysłem np. na zajęcia, wykłady, warsztaty czy  spotkanie  i bezpłatnie skorzystać z przestrzeni a także wsparcia pracowników przy realizacji przedsięwzięcia. Miejscem Aktywności Lokalnej może być dom kultury, biblioteka, klubokawiarnia czy dom sąsiedzki.

Domy sąsiedzkie to szczególne miejsca, które w 100 procentach służą oddolnej aktywności. Inicjatywę oddajmy w nich mieszkankom i mieszkańcom. Domy nie mają odgórnie narzuconego programu zajęć, jest on ustalany w porozumieniu z użytkownikami, grupami nieformalnymi, organizacjami pozarządowymi. Tworzą go ich pomysły. Może to być np. wspólne gotowanie, majsterkowanie czy rozmowa o historii okolicy. Istotną rolę odgrywa zasada wzajemności czyli jednego dnia można być& uczestnikiem wydarzeń a innego - ich organizatorem, wypić kawę czy herbatę przyniesioną przez sąsiada a następnie upiec ciasto i podzielić się nim z innymi, wykorzystać materiały plastyczne zgromadzone na miejscu a potem uzupełnić ich zasób. Zależy nam, aby w ten sposób mieszkańcy i mieszkanki poznawali się, wspólnie działali i budowali wzajemne zaufanie.

Chcemy by były to miejsca dostępne dla każdego, dlatego zajęcia w domach sąsiedzkich i w Miejscach Aktywności Lokalnej są bezpłatne. Sieć Miejsc Aktywności Lokalnej rozrasta się z roku na rok, co bardzo nas cieszy, bo oznacza większą, otwartość mieszkańców na podejmowanie oddolnych inicjatyw i na działanie w sąsiedzkiej społeczności.

Zachęcamy także mieszkańców i mieszkanki obszaru rewitalizacji do aktywności na rzecz okolicy. MAL-e służą wsparciem, udostępniając przestrzeń i oferując pomoc przy przygotowywaniu różnego rodzaju działań integrujących sąsiadów lub działań zmieniających otoczenie.

 

W ramach działań rewitalizacyjnych wspieramy działania Miejsca Akcji Paca 40 na Pradze - Południe oraz powstanie Miejsc Aktywności Lokalnej na obszarze rewitalizacji. W tym zakresie m.in. na Pradze - Północ powstał Dom Sąsiedzki Moje Szmulki oraz MAL w siedzibie Centrum Wielkokulturowego przy ul. Jagiellońskiej 54, 

Wiecej Informacji znajdziesz na stronach poświęconym: Warszawie Sąsiedzkiej, w tym
w szczególnosci: