null

Miejsca Aktywności Lokalnej - MAL

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Cały czas rozwijamy sieć Miejsc Aktywności Lokalnej. Na obszarze rewitalizacji działa ich kilkanaście. To przestrzenie, w których mieszkanki i mieszkańcy mogą spotkać się z sąsiadami stworzyć coś razem, nauczyć się czegoś nowego, poczuć się częścią lokalnej społeczności.


W MAL-ach mieszkanki i mieszkańcy nawiązują relacje sąsiedzkie i aktywnie spędzają czas szyjąc, wspólnie gotując, przygotowując gry miejskie, spektakle, wystawy albo uczestnicząc w warsztatach fotograficznych czy korzystając z kursów języków obcych. Możliwości jest bardzo dużo.

Każdy mieszkaniec może zgłosić się do  Miejsca Aktywności Lokalnej z własnym pomysłem np. na zajęcia, wykłady, warsztaty czy  spotkanie  i bezpłatnie skorzystać z przestrzeni a także wsparcia pracowników  przy realizacji przedsięwzięcia.

Miejscem Aktywności Lokalnej może być  dom kultury, biblioteka,  klubokawiarnia czy dom sąsiedzki.

Domy  sąsiedzkie to szczególne miejsca, które w 100 procentach służą oddolnej aktywności. Inicjatywę oddajmy w nich mieszkankom i mieszkańcom.  Domy nie mają odgórnie narzuconego  programu zajęć, jest on  ustalany w porozumieniu z użytkownikami, grupami nieformalnymi, organizacjami pozarządowymi. Tworzą go ich pomysły. Może to być np. wspólne gotowanie, majsterkowanie czy rozmowa o historii okolicy. Istotną rolę odgrywa zasada wzajemności czyli jednego dnia można być  uczestnikiem wydarzeń a innego - ich organizatorem, wypić kawę czy herbatę przyniesioną przez sąsiada a następnie  upiec ciasto i podzielić się nim z innymi, wykorzystać materiały plastyczne zgromadzone na miejscu a potem uzupełnić ich zasób. Zależy nam, aby w ten sposób mieszkańcy i mieszkanki poznawali się, wspólnie działali i budowali  wzajemne zaufanie.  

Chcemy by były to miejsca dostępne dla każdego, dlatego zajęcia w domach sąsiedzkich  i w Miejscach Aktywności Lokalnej są bezpłatne.

Sieć Miejsc Aktywności Lokalnej rozrasta się z roku na rok, co bardzo nas cieszy, bo oznacza większą, otwartość mieszkańców na podejmowanie oddolnych inicjatyw i na działanie w sąsiedzkiej społeczności.


 

Jeśli chcesz znaleźć Miejsce Aktywności Lokalnej działające w Twojej okolicy sprawdź  TUTAJ