null

Samolot fotogrametryczny nad Warszawą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Lotnicze zdjęcie ukośne przedstawiające Plac Zamkowy w Warszawie wraz z Zamkiem Królewskim oraz okolicznymi kamienicami

Od dzisiaj, podobnie jak co roku o tej porze – nad Warszawą, można będzie zaobserwować charakterystycznie poruszający się samolot. Z jego pokładu, wykonane zostaną zdjęcia lotnicze Warszawy. W tym roku po raz pierwszy pozyskane zostaną, oprócz standardowych zdjęć pionowych, także cztery komplety zdjęć ukośnych (dla czterech stron świata) oraz chmura punktów LIDAR w wysokiej rozdzielczości.

Zdjęcia zostaną wykonane z pokładu samolotu Partenavia Vulcanair P68 (dwusilnikowy górnopłat ze stałym podwoziem) lecącego na wysokości od 1425 do 1489 metrów na poziomem terenu, z prędkością około 222 km/h. Przy odpowiednich warunkach pogodowych samolot wystartuje z lotniska Babice i poruszać się będzie po równoległych szeregach, których w tym roku, z uwagi na konieczność zachowania wysokiego pokrycia zdjęć-wzdłuż osi lotu 80%, miedzy sąsiednimi szeregami 60%, będzie aż 119. Łącznie zostanie wykonanych ponad 165 000 zdjęć. Rozdzielczość terenowa zdjęć, zarówno pionowych jak i ukośnych wyniesie 5cm. Chmura punktów LIDAR pozyskana zostanie z wysoką rozdzielczością 30 pkt/m2. Samolot fotografując pokona dystans ponad 2800 kilometrów. Do realizacji misji niezbędne są 3-4 dni bezchmurnej pogody.

Z pozyskanych zobrazowań i danych fotogrametrycznych powstaną produkty takie jak: ortofotomapa, zestaw 4 fotoplanów ukośnych oraz sklasyfikowana chmura punktów oraz – co jest nowością w Warszawie – ciągły model 3D Miasta, tzw. „mesh”.

Produkty zasilą zasoby Centralnej Bazy Danych Przestrzennych m.st. Warszawy, obecnie największego zbioru danych przestrzennych dotyczących obszaru Stolicy, służącego zarówno mieszkańcom, jak i urzędnikom w ich codziennej pracy, stanowiąc nieocenioną pomoc m.in. przy wykonywaniu analiz urbanistycznych, sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, kontroli stanu i zmian w zagospodarowaniu nieruchomości, regulacji stanów prawnych nieruchomości, projektowaniu zieleni, ochrony środowiska, a także zarządzaniu kryzysowym. Wszystkie końcowe produkty będą udostępnione mieszkańcom oraz innym interesantom, na stronach internetowych Urzędu Miasta.

Trasę przelotu będzie można śledzić np. na stronie Flightradar24, wyszukując znaki rejestracyjne samolotu SP-OPG.