null

New Generations Festival. Building the Atlas

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zaczęła się piąta edycja “New Generations Festival. Building the Atlas”, tym razem w Warszawie. Zapowiada się prawdziwa burza mózgów z bogatym programem twórczych warsztatów projektowych i wykładów, potrwa trzy dni, od 15 do 17 listopada. Architekci z kraju i zagranicy spojrzą na Warszawę świeżym okiem. Zaproponują, jak taka „Warszawa od-nowa” może wyglądać na warsztatach „Re-imagining Warsaw”. 

Po kryzysie na rynku nieruchomości, który w 2008 roku na Zachodzie uderzył nie tylko w branżę deweloperską, architekci młodego pokolenia skrzyknęli się, by ściślej współpracować i wspierać wymianę kulturalną. Szukali dla siebie także całkiem nowych nisz, by dalej projektować. Budowali sieć kontaktów. Chętnie korzystali z mediów społecznościowych. W 2013 roku zaczęli działać jako stowarzyszenie, początkowo głównie w Holandii, Włoszech i Hiszpanii. Teraz wspólnie organizują też architektoniczne festiwale, pierwszy odbył się w Mediolanie (2013), kolejne we Florencji (2014), Genui (2016) i Rzymie (2017). 

W piątej edycji “New Generations Festival. Building the Atlas” biorą udział przedstawiciele 25 nowych biur architektonicznych z dziesięciu krajów Unii Europejskiej. 15 listopada od rana trwają warsztaty projektowe z udziałem trzech polskich pracowni: Centrali, A2P2 oraz BudCud. Tego samego dnia (15.11) wieczorem oficjalnej inauguracji festiwalu dokonają Marlena Happach, architekt Warszawy oraz kuratorzy Gianpiero Venturini i Katarzyna Dorda. Partnerem strategicznym całego wydarzenia jest m.st. Warszawa. Patronat objęły: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej, włączyły się też Ambasada Królestwa Holandii i Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (SAWAPW).

Warszawska odsłona “New Generations Festival. Building the Atlas”, BABKA do wynajęcia, ul. Młocińska 5/7, w dniach 15-17 listopada.