null

Nowa Emilia

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kolejną inwestycją, która trwale zmieni bezpośrednie otoczenie Pałacu Kultury, będzie Nowa Emilia.

Pawilon odtworzymy, wykorzystując przy jego budowie także oryginalne elementy. Obiekt stanie w nowym miejscu, na północnej osi Pałacu Kultury z Pałacem Młodzieży. Będzie to miejsce pełne światła i zieleni. Przyciągnie różnych użytkowników. Inwestycję zrealizujemy w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Jej ukończenie planujemy już na okres po 2023 roku.

Historia obiektu

Pawilon Meblowy Emilia, reprezentujący styl modernistyczny, towarzyszył warszawiakom od lat siedemdziesiątych XX wieku, był obiektem powszechnie rozpoznawalnym. Na początku XXI wieku stał się na kilka lat siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej, następnie dokonano jego rozbiórki. Dziś planowane jest przywrócenie tego obiektu mieszkańcom w formie zbliżonej do oryginału i z wykorzystaniem historycznych elementów. Pierwotnie pawilon „Emilia” był zlokalizowany u zbiegu ulic: Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Dziś budynek ma być umiejscowiony przy parku Świętokrzyskim nieopodal północnego wyjścia z Pałacu Kultury i Nauki. Nowy obiekt będzie zaadaptowany na funkcje zgodne z obowiązującym planem miejscowym, aktywizujące i integrujące społeczeństwo. Planowane jest też stworzenie miejskiej oranżerii współistniejącej z przestrzenią usługową np. konferencyjno-wystawienniczą, gastronomiczną.

Miejska Oranżeria

Nowa Emilia to trzykondygnacyjny budynek, o łącznej powierzchni nieco ponad 7000 mkw. Ogród zimowy zostanie zlokalizowany na parterze i piętrze budynku, a powierzchnia przestrzeni zielonej nie może być mniejsza niż 60 proc. Inwestycja powstanie w nowej technologii, jednak zgodnie ze wskazówkami Stołecznego Konserwatora Zabytków, który zadba o możliwie najbliższe odwzorowanie pierwotnego wyglądu budynku.

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.