null

Nowe ulice Starej Pragi

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie przedstawia widok z mostu w stronę Pragi-Północ. Na horyzoncie widać ulicę Okrzei.
Widok z mostu na ulicę Okrzei | Autor: UM Warszawa

Nowy most jest impulsem do dalszej rewitalizacji Pragi. W pierwszym etapie inwestycja dotyczy odcinka ul. Okrzei od ul. Panieńskiej do skrzyżowania z ulicą Jagiellońską. W drugiej połowie 2024 roku planujemy ogłosić konkurs architektoniczny na koncepcję przebudowy kilku ulic w obszarze Starej Pragi.

Konkursem planujemy objąć m.in.: ul. Floriańską i fragmenty ul. ks. I. Kłopotowskiego, ul. S. Okrzei, ul. Jagiellońskiej oraz rejon skrzyżowania ul. Okrzei z Wybrzeżem Szczecińskim. U zbiegu z ulicą Jagiellońską planowany jest nowy plac miejski. Celem inwestycji będzie uporządkowanie i ułatwienie połączeń pieszych i rowerowych pomiędzy: nowym mostem, Starą Pragą, Szmulowizną i Parkiem Praskim. Powstaną także atrakcyjne i przyjazne przestrzenie publiczne dla mieszkańców. Spodziewamy się, że z końcem 2024 roku poznamy projektanta nowych ulic, a prace budowlane rozpoczną się na początku 2026 roku. 

Fotomapa rejonu Starej Pragi, na której został zaznaczony opisany w artykule zakres konkursu
Planowany obszar konkursu Ulice Starej Pragi |

W Zarządzie Dróg Miejskich trwa już projektowanie przebudowy ulicy Okrzei od ul. Panieńskiej do skrzyżowania z ulicą Jagiellońską, która biegnie na przedłużeniu nowego mostu po stronie Pragi-Północ. Zajmują się tym projektanci z warszawskiej firmy Meritum Projekt, która w ramach Nowego Centrum Warszawy odpowiada również z rysowanie nowego kształtu ulicy Kruczej oraz Alej Jerozolimskich.

Prace są już zaawansowane. Gotowej dokumentacji spodziewamy się na przełomie lata i jesieni. Następnie możliwie szybko chcemy ogłosić przetarg na właściwą przebudowę. Nie możemy się już doczekać wbicia pierwszej łopaty. Ulica Okrzei zyska szpalery drzew i drogę rowerowa oraz chodniki wykonane z wysokiej jakości materiałów i wzbogacone o małą architekturę.

 

Most pieszo-rowerowy nad Wisłą_wieczór
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Wizualizacja mostu pieszo-rowerowego nad Wisłą - widok z góry