null

Nowy fotoplan stolicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W stołecznym portalu mapowym dostępny już jest nowy fotoplan stolicy. Opracowanie powstało na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.

Fotoplan 2021 został opracowany dla całego obszaru Warszawy wraz z obrzeżami. Objął łącznie powierzchnię 737,6 km². Zdjęcia lotnicze, które posłużyły do jego opracowania, zostały wykonane 28 kwietnia oraz 11 maja tego roku. Wykonano je z pokładu samolotu Partenavia P-68 lecącego na wysokości około 1300 m z prędkością około 250 km/h.

Nowy fotoplan jest bardzo dokładny - jeden piksel odpowiada 5 cm w terenie. Tak wysoką dokładność, nawet w ścisłym, gęsto zabudowanym centrum Warszawy, uzyskano dzięki dodatkowym lotom nad tym obszarem.

Fotoplan dostarcza szczegółowej, wiarygodnej oraz przystępnej w odbiorze informacji o topografii terenu, w określonym momencie. Dzięki tym cechom wykorzystywany jest w różnych zagadnieniach, m.in. przyrodniczych, komunikacyjnych, turystycznych, urbanistycznych, bezpieczeństwa czy do określania własności.

Stołeczny portal mapowy cieszy się dużą popularnością – korzysta z niego ponad 500 tysięcy unikalnych użytkowników rocznie. Portal jest stale rozwijany pod kątem niezawodności i szybkości działania, a znajdujące się w nim mapy są nieustannie aktualizowane oraz rozbudowywane o nowe zakresy informacyjne. Nie mogło zatem zabraknąć w nim Fotoplanu 2021.

Nowe opracowanie zostało także bezpłatnie udostępnione w usłudze WMS.

Aby obejrzeć nowy fotoplan, należy w prawym, górnym rogu mapy, wybrać przycisk "Zdjęcia".

Fotoplan - widok na Łazienki Królewskie i Pałac na Wodzie