null

O czym opowiada europejska architektura? Wykład Ewy P. Porębskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
09.02.2022 18:00 - 09.02.2022 20:00
nazwa wydarzenia i zdjęcie Ewy P. Porębskiej

O czym opowiada europejska architektura? Ewa P. Porębska o misji Nagrody Unii Europejskiej Mies van der Rohe Award na wybranych przykładach nagrodzonych obiektów.

Przywilejem, a może obowiązkiem krytyka czy wrażliwego praktyka architektury jest dostrzeganie trendów, zanim staną się powszechnie uznane – twierdzi Ewa P. Porębska, pierwsza polska jurorka nagrody (2013), ekspertka EU Mies van der Rohe Award od 15 lat. W trakcie wykładu przybliży zasady pracy ekspertów i jury oraz omówi wybrane polskie nominacje na tle kilku przełomowych dla architektury europejskiej obiektów nagrodzonych.
W 2022 roku mijają 34 lata od pierwszej edycji nagrody. Czy kryteria i jak oceny zmieniały się w czasie? Jaki jest cel nagrody? Czy laureaci osiągają dalsze sukcesy? To kilka tematów, które także zostaną poruszone.

Wykład towarzyszy wystawie Mies van der Rohe Award 2022 | polskie nominacje. Prezentujemy na niej 25 realizacji z Polski w edycji 2022 Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwika Mies van der Rohe. Zobaczyć można je na tle m.in. 532 wszystkich nominacji tej edycji i 141 dotychczasowych z Polski.


Ewa P. Porębska - polska architektka, krytyczka, kuratorka i ekspertka w dziedzinie architektury. Od 1994 roku redaktor naczelna wiodącego polskiego miesięcznika o architekturze „Architektura-murator. Jurorka Europejskiej Nagrody Architektonicznej imienia Miesa van der Rohe 2013 oraz Nagrody European Prize for Urban Public Space 2016 i 2018. Członkini jury World Architecture Festiwal w Barcelonie w latach 2008-2010.
Autorka wielu publikacji na temat architektury, miała wykłady o architekturze m.in. w AZW w Wiedniu, GSAPP Columbia Univesity w Nowym Jorku oraz na Uniwersytecie w Hongkongu. Zainicjowała i współtworzyła wiele wystaw o tematyce architektonicznej, w tym objazdowych "Polska. Ikony architektury” oraz „Polska. Architecture” zrealizowanych przez czasopismo "Architektura-murator” we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Inicjatorka i współorganizatorka konkursu „Życie w architekturze" na najlepsze budynki zrealizowane w Polsce po upadku komunizmu.
Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury.