Osiedla Warszawy. Teraz FSO Żerań

Zaczynamy kolejne warsztaty z cyklu „Osiedla Warszawy”. Tym razem zajmiemy się terenami dawnej fabryki samochodów FSO na Żeraniu i okolic

Poprzemysłowy obszar o powierzchni 100,6 ha będzie się zmieniać. Stoją tu m.in. hale, w  których prowadzona jest działalność usługowo-magazynowa lub produkcyjna (Develey), budynki biurowe oraz zabudowa mieszkaniowa Kolonia Śliwice.

Co powinno się znaleźć na terenach FSO Żerań i nad Wisłą? Spierać się o to będą - i szukać kompromisu - przedstawiciele mieszkańców, aktywiści miejscy, inwestorzy oraz urzędnicy. Najlepsze rozwiązania dla obszarów rozwojowych Warszawy można wypracować w dialogu. Marlena Happach, Architekt Miasta powtarza, że domów i mieszkańców powinno przybywać tam, gdzie już jest zabudowa zwarta, infrastruktura i komunikacja publiczna (najlepiej szynowa). Przypomina o tym projekt nowej Strategii dla Warszawy. Cel nr 2. to wygodna lokalność: korzystamy z usług blisko domu, tworzymy warunki przyjazne biznesowi, aktywnie spędzamy czas wolny blisko domu.

Należy przeciwdziałać rozlewaniu się miasta, rozpraszaniu się zabudowy na peryferia. Daleko od centrum często brakuje infrastruktury społecznej i technicznej, a koszty jej realizacji są zawsze znacznie wyższe niż na obszarach zabudowy zwartej.

W przeciwieństwie do Portu Żerańskiego, w rejonie FSO Żerań miasto nie ma prawie działek. Jest kilkunastu właścicieli, użytkowników wieczystych terenów. W tej grupie są mieszkańcy Kolonii Śliwice, Centrum Medyczne LUX-MED, Instytut Transportu Samochodowego, firmy Jazon, Sans i Locum, a także Jagielońska Centrum Logistyczne. Część z właścicieli ma już różne koncepcje i projekty, które chciałaby realizować.

Miasto przygotowuje się do prac nad nowym Studium uwarunkowań i zagospodarowania terenu, które zdecyduje, jakie będzie przeznaczenie działek. Dziś FSO Żerań to teren przemysłu i usług z dopuszczeniem 40% zabudowy. Leży on w obszarze zabudowy zwartej. Mogą tu powstać drogi, domy, funkcje usługowe i biurowe, szkoły, parki, miejsca rekreacji i wypoczynku. Nie ma miejsca na nieużytki, „brudną” i hałaśliwą produkcję, dominację jednej tylko funkcji.

Cały proces dialogu o obszarach rozwojowych Warszawy jest transparentny. Prowadzi go Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego we współpracy z firmą beginning | cca. Udział w warsztatach jest dobrowolny, wcześniej trzeba zaakceptować regulamin.

Publiczna prezentacja wyników warsztatu poświęconego FSO Żerań odbędzie się w środę 21 marca od godz. 17.30 w Biurze Architektury przy ul. Marszałkowskiej 77/79 w sali na parterze. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Chcesz się dowiedzieć więcej, zajrzyj do  FAQ dotyczącego projektu Osiedla Warszawy

zeran_fso_mapa_3.JPG