null

Patrzymy w przyszłość Warszawy! Dwie wystawy w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W niepewnych czasach zastanawiamy się, co czeka nas w przyszłości.
Zapraszamy na dwie wyjątkowe wystawy. Ich autorami są mieszkańcy, eksperci, architekci i urbaniści.

Robimy Studium! Raport z planowania Warszawy.

W pawilonie pokazujemy wystawę, która jest elementem powstawania nowej konstytucji przestrzennej Warszawy. „Robimy studium! Raport z planowania Warszawy” to wystawa, na której dzielimy się wiedzą zebraną nad założeniami do nowego Studium.

Wychodzimy od prognozy demograficznej. Warszawa nie będzie tak wielkim miastem, jak zakładali nasi poprzednicy. Wiemy, że będziemy rosnąć wolniej, co nie znaczy, że wcale. W perspektywie najbliższych 30 lat liczba warszawiaków zwiększy się do 2 mln 225 tysięcy mieszkańców. To tak jakby do dzisiejszej Warszawy przyłączyć miasto wielkości Katowic. Dla nas to szansa! Zamiast na dużym rozroście miasta skupimy się na tworzeniu dobrej jakości życia w przyjaznej przestrzeni! Na wystawie mieszkańcy i odwiedzający zobaczą, jak chcemy zadbać o klimat miasta i w mieście, naszą lokalność i wygodne życie blisko domu oraz o tożsamość architektoniczną miasta. Najważniejsze - to są nasze propozycje. Wystawa jest początkiem rozmowy w ramach konsultacji społecznych! 

Planując rozwój przestrzenny Warszawy, mamy szansę wspólnie wpłynąć na naszą przyszłość. Bardzo cieszy mnie zaangażowanie warszawiaków w tworzenie nowego Studium już od momentu zbierania wniosków. Warszawiacy złożyli ich – tylko na tym etapie – ponad 25 000. Wszystkie przeanalizowaliśmy. Teraz wracamy z prezentacją założeń do Studium i liczymy na opinie warszawiaków – mówi Prezydent Rafał Trzaskowski

FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?

„Dziś musimy myśleć o mieście jak o całym ekosystemie, który tworzą mieszkańcy, zieleń, woda, przyroda, architektura i infrastruktura. Tylko to da nam szansę, by Warszawa była w przyszłości zdrowym i wygodnym miejscem do życia. To, że takiej Warszawy potrzebujemy, pokazały również prace nadesłane na konkurs FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości? ”- mówi Architekt Miasta Marlena Happach.

Łącznie otrzymaliśmy ponad 250 prac.  Składają się one na bardzo ciekawą wizję Warszawy. FUTUWAWA patrzy w przyszłość z nadzieją, ale też z pragmatyczną troską. Jej oko nadal przyciągają futurologiczne i nieskrępowane pomysły na miasto, jednak dziś, jak nigdy dotąd, jej uwaga skupia się na tym, co może umykać.

Wystawę możesz oglądać w WYSPIE CIENIA, instalacji na placu przed ZODIAKIEM, przynoszącej wytchnienie od żaru coraz gorętszych dni. Stworzyliśmy miejsce, z którego możesz spojrzeć na Warszawę z dystansu, wyłączyć się z jej gwaru i skupić na prześledzeniu 19 najciekawszych wizji przyszłości nadesłanych na nasz konkurs.

Prace uczestników konkursu to mikrolaboratoria zamieszkiwania stolicy w 2050 roku. Wcale nie są tak odległe – wiele z nich działa w teraźniejszości, prowadząc badania, tworząc wspólnoty, organizując materię miejską, poszerzając pole rozmowy o mieście, edukując i eksperymentując. Konsekwentnie, choć zwykle mało spektakularnie.

Zapytaliśmy najmłodszych i młodzież, jak wyobrażają sobie Warszawę 2050 roku. Autorzy i autorki tych wizji będą zamieszkiwać stolicę i inne miasta przyszłości – i myślą o tym bardzo poważnie. Prace młodych twórców zobaczycie w witrynach C&A w Domach Towarowych Wars Sawa Junior przy pasażu Wiecha.

Lista laureatów oraz ich prace dostępne są tutaj.

Zapraszamy na wystawy do 27 czerwca w godzinach 12 -19


Jak możecie się podzielić z nami opinią w ramach konsultacji społecznych założeń do nowego Studium?

Odwiedźcie naszą wystawę
Weźcie udział w spotkaniach:
  • "Jakie nowe Studium dla Warszawy?  Założeniach przyszłej konstytucji przestrzennej miasta”, 16 czerwca (środa) o 18.00
  • "Jaka lista Dóbr Kultury Współczesnej?", 23 czerwca (środa) o godz. 18.00
Podzielcie się opinią pisząc do nas na adres: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl