null

Plac Bankowy na lato

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Był parking. Jest wydzielona przestrzeń dla pieszych, w zieleni, z hamakami, knajpą i biblioteką na kółkach. Plac Bankowy przyciąga tłumy, bo tu ciągle coś się dzieje.

Parking zajmował narożnik placu Bankowego między pomnikiem Słowackiego a ulicą Elektoralną. Układ wielofunkcyjnych mebli i przepierzeń z drewna przekształcił pustkę zalaną asfaltem w przestrzeń kameralną i atrakcyjną dla mieszkańców, przechodniów oraz turystów. Zdobi ją zieleń – 40 jarzębin, klonów, brzóz i ponad 2000 sadzonek krzewów i kwiatów, które po wakacjach trafią do warszawskich parków. Działa kawiarnia otwarta we współpracy z Targiem Śniadaniowym. Łatwo znaleźć miejsce, bo na gości - oprócz dużych mebli z drewna - czeka dodatkowo 70 stolików i 140 krzeseł.

Oblegana jest tężnia wzniesiona z drewna i szklanych butelek, wokół której rozmieszczone są leżaki i hamaki. Rozpylająca się wokół wodna mgiełka daje ulgę od wysokich temperatur, przypomina też o problemie „miejskiej wyspy ciepła”.
- Projekt na placu Bankowym to test. Chcemy zobaczyć, jak mieszkańcy zareagują na tę zmianę. To jednak przede wszystkim potrzeba zwrócenia uwagi na to, że wszyscy mamy wpływ na miasto i jego klimat przez nasze codzienne zachowania związane z poruszaniem się po mieście, segregacją odpadów, dbałością o przestrzenie publiczne wokół nas – mówił Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Nowa aranżacja zabytkowej przestrzeni stanowi symboliczne nawiązanie do genius loci placu Bankowego. Przed II wojną światową miał on trójkątny kształt. Plac był zielony, a w jego południowo-wschodnim narożniku działała fontanna (autorstwa m.in. Leonarda Marconiego), która została przeniesiona przed kino Muranów.
- Architektura placu Bankowego jest piękna i ważna dla tożsamości miasta. Dziś z powodu przesiadkowych funkcji placu i dominacji komunikacji, jego przestrzeń i zabudowa pozostaje prawie niezauważona. Nasz projekt podkreśla potencjał tego miejsca – mówi Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
Na placu Bankowym jest wystawa poświęcona jego historii, przypomina też jak bardzo zmieniają się przestrzenie publiczne w naszym mieście w ciągu ostatnich lat. Nie mogło zabraknąć informacji na temat recyclingu i refleksji nad zmianami klimatu. Mieszkańców przyciąga tzw. recyklomat, po wrzuceniu do niego pustych butelek za pomocą aplikacji można zbierać punkty, za które dostaniemy zniżki na bilety do kina, teatru lub na kawę. Jedną z wielu różnych atrakcji są cykliczne spacery varsavianistyczne po okolicy.

W ten weekend na Placu Bankowym odbędzie się Festiwal Wina. W piątek 9 sierpnia o godz. 20 zaplanowano koncert zespołu Wawrzyniec Prasek Funky Jazz Trio, w sobotę o godz. 19 gra i śpiewa Bogdan Hołownia - Polskie Piosenki (kwartet), a w niedzielę – Mariusz Gęgotek Trio.

W sobotę w godz. 12-13.30 odbędą się warsztaty parkour, a w niedzielę w godz. 12-14 warsztaty kolażu.

Organizatorem projektu Plac Bankowy jest m.st. Warszawa, a partnerami są: MPO, MPWiK, IKEA, Plac Bankowy 1, Targ Śniadaniowy, Biblioteki Śródmiejskie, Ardagh Group. Projekt został stworzony przez Skwer Sportów Miejskich, SENNA Kolektyw, IKG Aleksander Sieklicki, enJoiner. Realizatorem jest Horeca Group.

 

bankowy_1.JPG
Zobacz galerię (3 zdjęć)
bankowy2.JPG
banowy3.JPG