null

Jaki plac Teatralny? - warsztaty charrette

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Piknik na placu Teatralnym przed Teatrem Wielkim - Operą Narodową, piknik rodzinny, widzowie podczas pokazu spektaklu, weekend, dzień, lato.
Autor: m.st Warszawa

Kolejne place i ulice w centrum Warszawy zyskują nowy wygląd. Pora na plac Teatralny – wymyślmy go na nowo!

Plac Teatralny jest jednym z najważniejszych miejsc Warszawy. Mieści się niedaleko placu Bankowego, Starego Miasta, Traktu Królewskiego czy Ogrodu Saskiego.

Znajduje się tu Teatr Wielki i pałac Jabłonowskich (dawna siedziba miejskiego ratusza). Obecnie większą część placu zajmuje duży parking, choć kiedyś rosły na nim drzewa i biegła pierwsza linia tramwajowa w Warszawie.

Fotomapa przedstawiająca rejon Placu Teatralnego z zaznaczonym granicą obszaru placu
Plac Teatralny

 

 

Porozmawiajmy, jak zmienić plac Teatralny, żeby był przyjazny i pełny życia. Zastanówmy się: Jak chronić jego historię i łączyć ją z tym, co nowe? Jak powinien być zorganizowany ruch na placu: dla pieszych, rowerzystów, komunikacji miejskiej oraz dla indywidualnych samochodów? Gdzie powinno być więcej zieleni? I jak odmienić plac, by dostosować go do każdej pogody i zmian klimatu

Jak wziąć udział konsultacjach

 1. Do 11 czerwca wypełnij formularz online i zgłoś swoje pomysły.
 2. Weź udział w warsztatach projektowych charrette, które odbędą się od 14 do 22 czerwca. Warsztaty poprowadzą eksperci z pracowni MAU pod kierownictwem Macieja Mycielskiego.
 3. Przyjdź na spacer prowadzony przez Dariusza Bartoszewicza i zespół pracowni MAU w sobotę 3 czerwca 2023, w godzinach 11–13. Zbiórka na placu Teatralnym.

Harmonogram warsztatów charrette

Środa 14 czerwca, godz. 17 – 20.30

 • 17 – 18  otwarcie warsztatów – wprowadzenie
 • 18 – 20:30  sesja warsztatowa: jaki plac?
  praca warsztatowa przy stołach wraz z ekspertami i przedstawicielami Urzędu m.st. Warszawy.

Czwartek 15 czerwca, godz. 16 – 18

 • punkt konsultacyjny

Poniedziałek 19 czerwca, godz. 17 – 21

 • prezentacja wstępnej koncepcji
 • dyskusja
 • praca warsztatowa przy stołach wraz z ekspertami i przedstawicielami Urzędu m.st. Warszawy

Czwartek 22 czerwca, godz. 17 – 20

 • prezentacja wniosków i koncepcji warsztatowej placu Teatralnego
 • wystawa

*Wszystkie prezentacje, sesje warsztatowe i punkt konsultacyjny odbywają się w sali konferencyjnej na poziomie -2 w budynku Widok Towers przy Alejach Jerozolimskich 44. Wejście do niej możliwe jest od strony Rotundy poprzez kancelarię ogólną Urzędu Miasta, schodami ruchomymi lub windą po prawej stronie wejścia.

Nie obowiązują zapisy. Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny!

Czym są warsztaty charrette

Technika charrette przydatna jest przede wszystkim do konsultowania z mieszkańcami i ekspertami przedsięwzięć związanych ze zmianami przestrzeni. Jest to warsztat, do udziału w którym zaprasza się specjalistów z różnych dziedzin i wszystkich interesariuszy konsultowanego projektu. Uczestnicy w mniejszych grupach wraz z ekspertami dyskutują nad poszczególnymi elementami projektu m.in. zielenią, poruszaniem się, małą architekturą, usługami, wspólnie projektując, omawiając kłopoty z realizacją projektów i szukając płaszczyzny porozumienia. Warsztaty charrette trwają zazwyczaj kilka dni i wymagają wcześniejszego przygotowania merytorycznego. W ich trakcie na bieżąco wypracowywane i weryfikowane są przez wszystkie zainteresowane strony koncepcje zmian, które następnie są podsumowywane w realistycznej koncepcji. W Warszawie warsztaty charrette były wykorzystywane m.in. w projektowaniu zmian na Polu Mokotowskim oraz placu Powstańców Warszawy.

Nowe Centrum Warszawy

Warsztaty projektowe dla placu Teatralnego to kolejny etap zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. NCW to wieloletni program przebudowy Śródmieścia Miasta Stołecznego Warszawy zainicjowany przez Prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, dzięki któremu centrum Warszawy zmieni się w wygodną sieć komfortowych przestrzeni publicznych. Chcemy to zrobić za pomocą zarówno większych projektów, jak i mniejszych ingerencji. Więcej informacji o tym procesie znajdziesz na stronie poświęconej Nowemu Centrum Warszawy

Jesienią 2023 roku odbędą się również warsztaty projektowe charrette dla placu Bankowego oraz placu Żelaznej Bramy.