null

Po co nam muzea dla dzieci? Konferencja

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Po co nam muzea dla dzieci?

 

To tytuł dwudniowej konferencji z udziałem kuratorów muzeów dla dzieci z USA, Kanady i Europy, która odbędzie się 16 i 17 grudnia w Google Campus Warsaw przy ul. Ząbkowskiej 33 c.

W Stanach Zjednoczonych już w 1899 r. powstało pierwsze muzeum dla dzieci - Brooklyn Children’s Museum. Dziś podobnych centrów sztuki dla najmłodszych w USA jest ok. 300.

„U źródeł ich powstawania leży m.in. kryzys w amerykańskim systemie edukacji oraz deficyt przyjaznych przestrzeni publicznych na obszarach miejskich” – przypominają Maria Szybińska i Marta Wójcicka, organizatorki konferencji, autorki projektu Pop-up Muzeum dla dzieci ze Stowarzyszenia ArtAnimacje oraz Agnieszka Rudzińska, współorganizatorka wydarzenia z Instytutu Adama Mickiewicza.

 

Muzea dla dzieci współpracują ze szkołami, organizują szkolenia dla nauczycieli, pełnią rolę kulturotwórczą, integrują lokalną społeczność, mają kompetencje eksperckie w dziedzinie edukacji. Podobne placówki działają także w wielu miastach w Europie. Warszawa nie ma takiego centrum sprofilowanego na sztukę dla najmłodszych. Potrzebę jego powstania ukazały wydarzenia dla dzieci i rodziców z dziedziny architektury, designu i działań per formatywnych organizowane od roku w ramach projektu Pop-up Muzeum dla dzieci.

Wielki sukces Centrum Nauki „Kopernik” pokazał jak duży jest głód wiedzy zaspakajany w przyjazny i nowoczesny sposób. Potrzebę budowy Kopernika poprzedziły Pikniki Naukowe. Podobnie może być w przypadku Muzeum dla dzieci w Warszawie.

 

Konferencja zacznie się od wystąpienia Laury Huerty Migus (dyrektorka Association of Children’s Museums) z Waszyngtonu - „Muzea dla dzieci: rewolucyjny fenomen kulturalny”. Będą też menedżerki, kuratorzy i szefowie z różnych placówek tego typu z Grazu w Austrii, z Berlina, Rotterdamu, Sofii, Nowego Jorku, Indianapolis, Bostonu, Ottawy.

 

Pełny program konferencji w załączniku

MDD_konferencja_PROGRAM.jpg
Zobacz galerię (2 zdjęć)
MDD_konferencja_PLAKAT_A4.jpg