null

Raport z czwartych warsztatów Grow with Warsaw

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Grow with Warsaw

Pomysł na „przestrzenie dla ludzi” w mieście

Odbyły się czwarte, z sześciu warsztatów z miastem, z serii GROW with WARSAW. Tym razem pod hasłem: przestrzeń publiczna i zielona infrastruktura. 

Przedstawiciele władz Warszawy spotkali się z branżą nieruchomości 20 czerwca 2018 r. w budynku BUW na Powiślu. Uczestnicy warsztatów mówili m.in. o tym: kto powinien tworzyć przestrzenie publiczne w mieście: władze miasta czy inwestorzy w ramach swoich projektów? Kto ma w tym interes, aby taka przestrzeń była ogólnodostępna? Czy miasto może przekonać – i jakimi instrumentami – prywatne firmy, że warto inwestować w przestrzenie publiczne i zieloną infrastrukturę? Czy dobre przestrzenie publiczne zawsze potrzebują prywatnych sponsorów? Jak finansować ich budowę i czy niezbędne są rozwiązania systemowe? 

Eksperci byli zgodni, że potrzebne są nowe pomysły na "przestrzenie dla ludzi" w mieście wspólne a nie tylko te dla najemców czy klientów, dostępne o rożnych porach, przyjazne dla różnych grup wiekowych, atrakcyjne do spędzania czasu, a nie tylko komercyjne. 

Coraz więcej czasu spędzamy aktywnie poza domem i poza pracą, stąd potrzeba budowania takich miejsc. Musimy tworzyć przestrzenie sąsiedzkie, łatwo dostępne na piechotę, które zapewniają zróżnicowaną ofertę spędzania czasu – podkreślała w czasie warsztatów Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

Niezbędna jest cała sieć takich „miejsc dla ludzi”. Miasto zrealizowało szereg inwestycji w przestrzenie publiczne. Zarówno tych najliczniej odwiedzanych, w samym centrum, takich jak Bulwary nad Wisłą, Trakt Królewski, plac Grzybowski czy przebudowa Świętokrzyskiej, ale także tych bardziej lokalnych, jak Służewski Dom Kultury, plac Hallera, Chłodna i wiele innych. Nie było jednak do tej pory wspólnych projektów tego typu z prywatnymi partnerami. Deweloperzy tworzą również przykłady udanych przestrzeni, np. place między swoimi budynkami. Brakuje jednak wspólnych inicjatyw. Chcemy to zmienić, z korzyścią i dla mieszkańców Warszawy, i dla użytkowników komercyjnych budynków.

Karolina Kaim, członek Executive Committee ULI Poland, mówiła, żeprzestrzenie publiczne są gwarantem istnienia miasta. – Należy takie miejsca tworzyć, a następnie je animować i zarządzać nimi tak, by przynosiły dochody, aby potem móc wzmacniać ich atrakcyjność – podkreślała.

Zwracała też uwagę, że konieczne jest zaangażowanie prywatnych firm w tworzenie wspólnych przestrzeni w Warszawie, gdyż takie miejsca pozwalają na lepszą jakość życia w mieście. – ULI ma doświadczenia z innych miast na świecie, gdzie to się udało. Niektóre projekty trwały wiele lat, rozciągały się na wielu hektarach i pociągnęły za sobą ogromne koszty. Jednak dzięki współpracy sektora prywatnego i publicznego, stały się wizytówką takich miast jak np. Chicago czy Bilbao – wymieniała Karolina Kaim.

Organizatorem warsztatów dla branży nieruchomości – GROW with WARSAW – jest Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy. Partnerem projektu został Urban Land Institute Poland, odpowiedzialny za przygotowanie i organizację warsztatów.

GROW with WARSAW to wyjątkowy projekt branżowy. Zaprosiliśmy do dialogu przedstawicieli inwestorów i deweloperów, architektów, osoby działające na co dzień na rynku nieruchomości, ponieważ chcemy skorzystać z ich doświadczeń, aby wspólnie wypracować rekomendacje i rozwiązania systemowe służące wszystkim mieszkańcom Warszawy – uważa Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Knowledge Partners GROW with WARSAW są agencje: BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Savills. Legal Knowledge Partner jest kancelaria Dentons.

W ramach cyklu GROW with WARSAW zaplanowano sześć spotkań. Każde z nich jest poświęcone innemu sektorowi rynku nieruchomości. Kolejny, wrześniowy, temat warsztatów to: rozwój rynku mieszkaniowego.

Załączniki: