null

Raport z szóstych warsztatów Grow with Warsaw

Drukuj otwiera się w nowej karcie

baner_do_tekstu.jpg

Jak może wyglądać w przyszłości Plac Defilad? Czy w sercu miasta potrzebne są wieże, które przesłonią Pałac Kultury i Nauki? Co trzeba zrobić, aby inwestowanie w centrum Warszawy było możliwe? Jak przyciągnąć mieszkańców i turystów na Plac Defilad? O najatrakcyjniejszym pustym placu w Europie dyskutowali z władzami stolicy eksperci z branży nieruchomości na szóstych warsztatach w ramach projektu Grow with Warsaw. 

Przedstawiciele władz Warszawy spotkali się z branżą nieruchomości 28 listopada 2018 r. w warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK. Warsztaty podsumowujące cykl otworzył Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Spotkania w ramach Grow with Warsaw są dla nas niezwykle cenne. Planując nowe centrum Warszawy chcemy skorzystać z doświadczeń innych miast – polskich i zagranicznych – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent m. st.Warszawy. – W trakcie pięciu warsztatów poznawaliśmy perspektywę praktyków inwestujących w naszym mieście. Przekonaliśmy się, że nowo powstające studium musi być dokumentem bardziej elastycznym niż dotychczas, tak by pozwalało na realizację różnych scenariuszy rozwojowych. Dotyczy to także planów miejscowych. Szukamy sposobów na zapisy, które zapewnią ład przestrzenny w nieustannie zmieniających się warunkach prowadzenia biznesu.  

O zmianach rozważanych na Placu Defilad opowiadała w czasie Grow with Warsaw Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m. st. Warszawy, Architekt Miasta.

Dyskutując o zagospodarowaniu Placu Defilad nie musimy szukać rewolucyjnych wizji i projektów haseł. Nowe koncepcje powinny uwzględniać elementy wartościowe, które chcemy zachować oraz projekty, które warto zrealizować. Tylko kompilując stare z nowym, dodając nowe funkcje i pomysły możemy uzyskać fragment zdrowego, wielofunkcyjnego miasta – podkreślała Marlena Happach.

Ponieważ kompleksowe działania dotyczące zagospodarowania Placu Defilad od lat uniemożliwiają problemy związane z regulacją spraw własnościowych – chodzi o nieuregulowaną ustawowo kwestie reprywatyzacji i roszczenia byłych właścicieli oraz brak rozwiązań prawnych dla własności warstwowej, co utrudnia negocjacje z PKP – miasto chce zastosować dla Placu Defilad technikę małych kroków. Czekając na finalne rozstrzygnięcia można wprowadzić rozwiązania tymczasowe i realizować te elementy, które są możliwe w obecnej sytuacji.

Dorota Wysokińska-Kuzdra, przewodnicząca Urban Land Institute Poland (ULI Poland) zwracała uwagę, że jeśli chodzi o otoczenie PKiN, założenie projektowe powinno być takie, że to, co tam powstanie, musi żyć całą dobę i być atrakcyjne zarówno dla mieszkańców Warszawy, jak i dla przyjezdnych, turystów. To miejsce powinno tętnić życiem. Dlatego potrzeba tam obiektów wielofunkcyjnych – zwracała uwagę Dorota Wysokińska-Kuzdra.

Z kolei Piotr Sawicki, p.o. dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy, podsumowując pięć edycji warsztatów, zapewniał o podjęciu konkretnych działań, które mają ułatwić inwestorom formalne przygotowanie procesu inwestycyjnego.

W BRG powstanie zespół, który wesprze inwestorów i przeprowadzi przez ścieżkę administracyjną, jak to już się dzieje w innych miastach. Każdy wspierany projekt powinien mieć swojego urzędowego menedżera mówił Piotr Sawicki. Dodał, że priorytetem po warsztatach jest także stworzenie ulic handlowych z prawdziwego zdarzenia. Są już pierwsze badania rynku przeprowadzone przez JLL i ulice wytypowane do pilotażowego działania.

Miasto potwierdziło również, że jest gotowe prowadzić wspólne przedsięwzięcia z prywatnymi partnerami na swoich działkach, na przykład w obrębie ulic: Szwedzka Stalowa, w kwartale z bazarem Różyckiego, w otoczeniu Stadionu Narodowego, na terenie Warszawskiej Dzielnicy Społecznej na Woli czy w Hali Gwardii.

Tylko te cztery pierwsze lokalizacje dają możliwość zbudowania około 550 tys. mkw. powierzchni użytkowej o różnym przeznaczeniu – podał dyrektor Sawicki.

Władze miasta zadeklarowały, że są otwarte na różne narzędzia współpracy, np. inwestycje w PPP (w formułach przetargu, negocjacji, dialogu konkurencyjnego itp.), koncesje, działania poprzez spółki JV i SPV.  Będą również analizowane narzędzia współpracy z powodzeniem stosowane za granicą np.: LVC (Land Value Capture) czy RFP (Request for Proposals).

Organizatorem warsztatów GROW WITH WARSAW jest Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy. Partnerem cyklu jest Urban Land Institute Poland.

Knowledge Partners są agencje doradcze: BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Savills. Legal Knowledge Partner została kancelaria Dentons.

Załączniki: