Refleksje wokół polskich nominacji. Rozmowa Marcina Szczeliny

11.02.2022 18:00 - 11.02.2022 20:00
logo wydarzenia oraz zdjęcia uczestników spotkania

O tym jak się projektuje jeden z 40 najlepszych obiektów architektonicznych w Europie oraz o różnych obliczach rewitalizacji z zaproszonymi gośćmi porozmawia Marcin Szczelina, ekspert nominujacy obiekty do najważniejszej europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award.

Kłokocinieckie Centrum Aktywności Lokalnej to doskonały przykład tego jak za niewielkie pieniądze (nieco ponad milion złotych budżetu) można stworzyć znakomitą i ważną architekturę, która zmienia życie lokalnej społeczności. W zrewitalizowanej Elektrowni Powiśle w Warszawie ponad 100-letnie budynki zyskały nowe funkcje, zachowując jak najwięcej z ich pierwotnego charakteru. Nowe obiekty wpisano pomiędzy zabytkowe, poprzemysłowe hale, tworząc otwarte miejskie place.

Z kolei zrewitalizowana Cukrownia Żnin hołduje zasadzie 4R czyli Reduce, Reuse, Recycle and Rethink i jest jednym z najciekawszych rewitalizowanych założeń wykorzystujących potencjał ceglanych obiektów do współczesnych potrzeb. Inwestorzy coraz częściej decydują się na rewitalizację budynków i całych kompleksów z wykorzystaniem już istniejących, lokalnych materiałów. Doskonałym przykładem takiego działania są obiekty nominowane do nagrody Miesa van der Rohe 2022.

Rozmowa towarzyszy wystawie Mies van der Rohe Award 2022 | polskie nominacje. Prezentujemy na niej 25 realizacji z Polski w edycji 2022 Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwika Mies van der Rohe. Zobaczyć można je na tle m.in. 532 wszystkich nominacji tej edycji i 141 dotychczasowych z Polski.

Marcin Szczelina - krytyk i kurator architektury. Wydawca i redaktor naczelny magazynu Architecture Snob. Od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Dyrektor artystyczny Warsaw Home&Contract 2021. Ambasador Holcim Award. Ekspert Climate Leadership Programme pod auspicjami UN Environment Programme ONZ. Doradca w zakresie komunikacji i ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w branżach kreatywnych.

Marlena Wolnik - architektka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. W latach 1999-2005 razem z Robertem Koniecznym architektka prowadziła biuro KWK Promes, zdobywając wiele nagród i wyróżnień, w tym kilkukrotnie nominacje do EU Mies van der Rohe Award (za Dom z Ziemi Śląskiej w Katowicach, Komoda House w Żorach i Aatrial House w Opolu). Do Miesa nominowana jest również najnowsza realizacja MWArchitekci: Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku. Obiekt ten zdobył też tytuł realizacji najlepiej odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata w ostatniej edycji konkursu Życie w Architekturze. W 2009 roku założyła w Katowicach biuro MWArchiteci.

Piotr Grochowski - architekt, projektant, urbanista. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Główny projektant Grupy Arche, współzałożyciel Les is core. Posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu obiektów hotelowych, mieszkaniowych, a w szczególności w rewitalizacji obiektów zabytkowych. Między innymi autor projektu przebudowy Dworu Uphagena w Gdańsku oraz współautor projektu rewitalizacji Cukrowni Żnin. Indywidualnie i w zespole zdobywca nagród w dziedzinie architektury oraz przestrzeni miejskich między innymi European Property Awards za projekt Folwark Łochów. Obecnie rozwija swoją pasje wspólnie z zespołem odpowiadając, między innymi za projekt rewitalizacji dawnej bazy lotniczej Luftwaffe w Mielnie, adaptacji klasztoru Franciszkanek we Wrocławiu, oraz medytacyjnego hotelu w Drohiczynie.

Szymon Wojciechowski - APA Wojciechowski Architekci - architekt z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz University of Detroit (USA), członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Od 1982 r. związany z APA Wojciechowski – obecnie APA Wojciechowski sp. z o.o., w której pełni rolę Prezesa Zarządu. Autor lub współautor wielu znanych projektów architektonicznych, między innymi: White Square Office Center i White Gardens Office Center w Moskwie, UNIT.City w Kijowie, Lviv.Tech.City we Lwowie, Elektrownia Powiśle, Skyliner, The Park Warsaw, Latarnia (Port Praski), Galeria Północna w Warszawie, Riverview, Officyna oraz Alchemia w Gdańsku, Business Garden Wrocław oraz Centrum Południe we Wrocławiu, Nova Silesia w Katowicach i The Park Kraków.
Prelegent podczas licznych krajowych i zagranicznych wydarzeń poświęconych architekturze i branży nieruchomości. Zwycięzca wielu nagród, w tym: Leadership of the Year – CIJ Awards 2019; “Polski Herkules 2017” - Builder Awards 2017; „Architect of the year - Business Center Class A - Commercial Real Estate Moscow Awards 2010; „"Architect of the year 2009" - CEE Real Estate Quality Awards in cooperation with the Financial Times.