Robimy Studium w Centrum Kreatywności

W środę, 3 października, o godz. 18.30 w Centrum Kreatywności Targowa (ul. Targowa 56) odbędzie się debata społeczna z udziałem ekspertów, poświęcona nowemu Studium Warszawy. Spotkanie jest częścią trwających konsultacji społecznych. Zapraszamy.

Warszawa dynamicznie się rozwija. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy ma nadać ramy temu rozwojowi. Może też wpłynąć na bezpośrednią okolicę, w której mieszkamy. Określi, jak będzie można ją urządzić.

Studium jest scenariuszem przestrzennego rozwoju miasta pisanym na dziesięciolecia, ale to z 2006 roku nie wytrzymało próby czasu. Dlatego teraz robimy nowe. Warszawa mierzy się z nowymi wyzwaniami przestrzennymi, ekonomicznymi i demograficznymi – miasto rozlewa się na peryferie, mieszkańców prawie nie przybywa, brakuje rąk do pracy.

O Studium dla Warszawy na miarę XXI wieku opowie Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, architekt miasta. O tym jak wypadamy na tle innych miast europejskich dowiemy się od Moniki Konrad, p.o. zastępcy dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, natomiast wyzwania stojące przed Warszawą nakreśli Bartosz Rozbiewski, naczelnik Wydziału Polityki Przestrzennej.

W debacie wezmą udział również eksperci – architekci, urbaniści i socjolodzy. Skomentują oni wyzwania stojące przed Warszawą, m.in. koncepcję tworzenia miasta zwartego (Grzegorz Buczek, Oddział Warszawski SARP, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej) i miasta zdrowego (dr Magdalena Staniszkis, Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej). Będzie wystąpienie o zrównoważonym transporcie (Maciej Czeredys, Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna), a także o mieście policentrycznym i wielofunkcyjnym (Jolanta Przygońska, Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna). Siłą miast jest gospodarka (dr Katarzyna Sadowy, Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna), ale w Studium nie wolno zapominać też o kwestiach społecznych, bo to mieszkańcy zawsze są najważniejsi (dr Krzysztof Herbst, ekspert ds. Społecznej Strategii Warszawy).

Po części prezentacyjnej odbędzie się część panelowa z udziałem mieszkańców.
Debata jest częścią trwających konsultacji społecznych na etapie wniosków do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Konsultacje rozpoczęły się 14 września i potrwają do 9 stycznia 2019 r. Więcej informacji tutaj.