null

SKRAJOBRAZ - wystawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
15.03.2022 15:00 - 08.05.2022 12:00
ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego Wiecha 4, 00-017 Warszawa

SKRAJOBRAZ* to wystawa o nieoczywistych potencjałach styków warszawskiej zabudowy i otwartego krajobrazu. Jest zapisem efektów prac warsztatowych, które są prowadzone równolegle w pawilonie Zodiak.

Dzięki projektom sześciu grup, wystawa rozrasta się na oczach publiczności. Końcowym utworem będzie Panorama Skraju Warszawy przedstawiająca wizję granicy, która chroni krajobraz otaczający miasto.

Uczestnicy warsztatów wspólnie poszukują strategii przekształcenia i uwypuklenia cech krajobrazu, które mogą przeciwdziałać chaotycznej urbanizacji. Grupy, składające się z uczestników wyłonionych w otwartej rekrutacji, poszukują metod i narzędzi organizujących i regulujących procesy zabudowy. Skupiają się na tzw. „punktach oporu” osadzonych w konkretnych przestrzeniach stolicy. Praca odbywa się pod okiem grupy kuratorskiej PROLOG +1 oraz warszawskich pracowni architektonicznych.

W związku z rosnącym zainteresowaniem architektów i planistów obszarami peryferyjnymi, podejmowana w projekcie dyskusja na temat warszawskich obszarów skrajnych wydaje się niezbędna. Wpisuje się ona także w prace nad nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy.
Zapraszamy do dzielenia się uwagami i śledzenia na bieżąco postępów prac w pawilonie oraz na profilu Facebook ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury oraz na Instagramie (@pawilon_zodiak).

* „Skrajobraz” to neologizm utworzony na potrzeby wystawy. Łączy słowo skraj – rozumiane jako peryferia miasta, ze słowem obraz – formą analizy krajobrazu i reprezentacji projektu.


Kuratorzy projektu:
PROLOG +1 (Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski + Robert Witczak)

Grupy architektoniczne:
Centrala, RZUT, TŁO, Trzupki, Zmir, Pracownia Projektowa Karol Żurawski

Organizator projektu:
Miasto Stołeczne Warszawa
ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

Opieka nad projektem i koordynacja:
Monika Komorowska, Anna Brzezińska-Czerska, Katarzyna Sałbut, Artur Wosz, Katarzyna Zachara

Projekt graficzny: Kuba Maria Mazurkiewicz

Produkcja: FERWOR

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap