null

Studium na warsztacie. Zróbmy je razem

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Robimy studium!Jaka będzie Warszawa przyszłości? Co to jest dobre sąsiedztwo? Przyjdź na warsztaty i na konsultacje dotyczące Studium.

Jeśli interesujesz się miastem, chcesz wiedzieć, gdzie planuje się drogę, nowe domy, a gdzie park, włącz się w tworzenie nowego Studium.  Ten dokument może wpłynąć na Twoją bezpośrednią okolicę i określi, jak będzie można ją urządzić. W nowym Studium chodzi o Warszawę bardziej przyjazną mieszkańcom  (zobacz filmiki, są poniżej).

Podziel się z nami opinią na temat miejsca i otoczenia, w którym żyjesz. Każdy głos się liczy!  Przyjdź na warsztaty „Jak rozwijać Warszawę w oparciu o dobre sąsiedztwo?”.

W wygodnym mieście wszędzie jest blisko, a codzienne sprawy można załatwić blisko domu. Dziś w Warszawie jest wiele miejsc, w których brakuje różnych funkcji i usług. Tworzenie nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy ma m.in. ułatwić kształtowanie się miasta jako sieci dobrze działających sąsiedztw. Na warsztatach będziemy się zastanawiać, co to znaczy dobre sąsiedztwo w zabudowie jednorodzinnej, w dawnych oraz nowych osiedlach mieszkaniowych, a także w miejscach oddalonych od centrum miasta i dzielnicy.

Warsztaty odbędą się 24 listopada oraz 1 grudnia w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79. Mają trwać po trzy godziny, początek o godz. 10.30. Wstęp wolny. Zapisy nie obowiązują. Więcej tutaj

Studium jest scenariuszem przestrzennego rozwoju miasta pisanym na dziesięciolecia, to z 2006 roku nie wytrzymało próby czasu. Dlatego teraz wraz z mieszkańcami pracujemy nad nowym dokumentem, który przesądzi o przyszłym rozwoju miasta. Warszawa mierzy się z nowymi wyzwaniami przestrzennymi, ekonomicznymi i demograficznymi – miasto rozlewa się na peryferie, mieszkańców prawie nie przybywa, zaczyna brakować rąk do pracy.

Nowe Studium to pomysł na Warszawę bardziej przyjazną mieszkańcom i lepiej przygotowaną na zmiany klimatyczne. Zieleń i woda, czyli tzw. zielona i niebieska infrastruktura, będą lepiej chronione. One poprawiają komfort życia, uodparniają miasto na ekstremalne zjawiska pogodowe jak ulewy czy upały. Zabudowa nie może dalej „uciekać” od centrum i rozlewać się na peryferie. Koszty ekonomiczne i ekologiczne urbanizacji muszą być mniejsze. Dlatego miasto powinno stawać się bardziej zwarte i powinno lepiej wykorzystywać zasoby, które już istnieją (np. drogi). Mieszkańcy przestaną tracić tak dużo czasu na dojazdy, ponieważ ma przybywać tzw. obszarów wielofunkcyjnych, czyli miejsc, gdzie można żyć, pracować i odpoczywać.

Nowe Studium powstanie za około dwa i pół roku. To czas niezbędny na m.in. zrobienie wymaganych analiz, sporządzenie wariantowych koncepcji, uzgodnienia. Wariantowe koncepcje, a potem projekt Studium będą jeszcze przedmiotem osobnych konsultacji społecznych.

W kolejnych dzielnicach Warszawy trwają konsultacje dotyczące Studium.  W trakcie spotkań potrafi przewinąć się od kilku do nawet 100-200 osób (największe zainteresowanie było w Wawrze, najmniejsze na Ursynowie i Ochocie). Sprawdź, kiedy są konsultacje w Twojej dzielnicy tutaj

Merytoryczne otwarcie pracy nad nowym Studium stanowiła debata publiczna z udziałem przedstawicieli miasta oraz ekspertów: architektów, urbanistów i socjologów, która odbyła się 3 października w Centrum Kreatywności Targowa.

Konsultacje rozpoczęły się 14 września 2018 r. Zebrane opinie będą głosem doradczym podczas tworzenia wariantowych koncepcji Studium. Wnioski będą zbierane do 9 stycznia 2019 r.


Jak wziąć udział w konsultacjach?

  •  Wypełnij ankietę on-line
  • Przyjdź na jeden z dwóch warsztatów “Jak rozwijać Warszawę w oparciu o dobre sąsiedztwo?” Warsztaty odbędą się 24.11 i 1.12.2018 r. Wybierz pasujący Ci termin i pomóż stworzyć nowe studium zagospodarowania przestrzennego Warszawy. Więcej tutaj
  • Przyjdź do jednego z punktów konsultacyjnych:

Bemowo: 26 listopada godz. 16.00-20.00, Urząd Dzielnicy Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 70, sala sesji;
Wilanów: 27 listopada, godz. 16.00-20.00, Urząd Dzielnicy Wilanów, ul. F. Klimczaka 2, sala widowiskowa na parterze;

Śródmieście: 28 listopada, godz. 16.00-20.00, Urząd Dzielnicy Śródmieście, ul. Nowogrodzka 43.
Ursus: 29 listopada, godz. 16.00-20.00, Dom Kultury „Kolorowa”, ul. gen. K. Sosnkowskiego 16 (sala imprez, parter)

 

Rodzina Urbańskich - sprawunki Rodzina Urbańskich - autobusy i tramwaje Rodzina Urbańskich - z psem na spacer
Rodzina Urbańskich - na grzyby Rodzina Urbańskich - droga do pracy