null

ul. Marszałkowska

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski i wiceprezydent Michał Olszewski wkopuja drzewo na ul. Marszakowskiej
Autor: Zarząd Dróg Miejskich

Miasto kończy kolejny etap „Zielonej Marszałkowskiej” – powstaje ścieżka od ul. Królewskiej przez plac Żelaznej Bramy do placu Bankowego. Oprócz samej trasy pojawi się też nowa zieleń na okolicznych ulicach.

Zakończyła się przebudowa zachodniej strony ulicy Marszałkowskiej wzdłuż placu Defilad. Posadziliśmy tam 38 lip srebrzystych „Varsaviensis”, krzewy i kwiaty. Zmiany wiązały się z remontem chodnika, budową drogi rowerowej oraz wyznaczeniem miejsc postojowych na szerokiej jezdni.

Ta inwestycja stanowi pierwszy krok do odnowienia całej ul. Marszałkowskiej w ramach Nowego Centrum Warszawy. Najważniejsze są udogodnienia dla pieszych, rowerzystów oraz zieleń. Zamiast krzywych trotuarów z kostki betonowej mamy teraz eleganckie płyty chodnikowe. Parkowanie samochodów przenieśliśmy z chodnika na jezdnię. Kierowcy parkują równolegle do kierunku jazdy. Zbudowaliśmy nową drogę dla rowerów. Włączyliśmy ją do istniejącej infrastruktury rowerowej na skrzyżowaniu z ul. Świętokrzyską.

Przybyło dużo zieleni. Przy samej Marszałkowskiej rośnie rząd 38 lip srebrzystych w otoczeniu krzewów i bylin, w tym m.in. żywopłotu z irgi. W rejonie przebudowanego ronda Dmowskiego udało się posadzić 58 drzew, krzewy i kwiaty.

Wytyczyliśmy cztery nowe naziemne przejścia dla pieszych, które prowadzą bezpośrednio do przedłużonych i poszerzonych przystanków tramwajowych. Obok zebr działają przejazdy rowerowe – na wysokości ulic Poznańskiej, Widok, Parkingowej i Nowogrodzkiej. Wraz z nowym placem Pięciu Rogów w centrum miasto zyskało hektar nowej powierzchni zielonej ze 118 drzewami.  

 

 

 

Projektowane są już dalsze północne i południowe odcinki ul. Marszałkowskiej. Projektanci – firmy Polska Inżynieria i Kom-projekt – zostali wyłonieni w przetargu. Zmieni się cała ulica na odcinkach między pl. Bankowym a Królewską oraz między pl. Konstytucji, a Nowogrodzką. Marszałkowska stanie się miejską arterią ze szpalerami drzew, wygodną i bezpieczną dla pieszych, rowerzystów, pasażerów komunikacji publicznej i kierowców. Zieleń pojawi się m.in. w pasie dzielącym pomiędzy jezdniami a torowiskiem tramwajowym. Jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, zaś na prawym pasie wyznaczone zostanie parkowanie. Na obu odcinkach Marszałkowskiej chodnik zostanie przebudowany i oddzielony od drogi rowerowej. Rowerzyści zyskają trasę po obu stronach ulicy (od pl. Konstytucji do ronda Dmowskiego) oraz po zachodniej stronie ulicy aż do pl. Bankowego. Dla pieszych powstaną dodatkowe przejścia przy Żurawiej i Wilczej. Przewidziana jest też rezerwa pod nową zebrę na Osi Saskiej między osiedlem Za Żelazną Bramą a Ogrodem Saskim z Grobem Nieznanego Żołnierza. Przebudowane zostaną również przystanki tramwajowe, a sygnalizacja na całej ulicy będzie ustawiona na priorytet dla komunikacji zbiorowej. Pod koniec listopada 2022 roku ogłosiliśmy przetarg na przebudowę tego odcinka.

 

 

Projekt wykonawczy Zielonej Marszałkowskiej ustali jednolite zasady lokalizacji ogródków gastronomicznych oraz wytyczy stref, w których dopuszczone będzie sytuowanie reklam. Chodniki zostaną podzielone na strefy funkcjonalne – z czytelnym głównym ciągiem pieszym i dodatkową strefą przeznaczoną m.in. na ogródki.

W zeszłym roku powstał odcinek trasy rowerowej wzdłuż placu Defilad oraz przejazdy rowerowe w rejonie ronda Dmowskiego. Obecnie dobiega końca budowa drogi rowerowej od skrzyżowania z ulicą Królewska do al. „Solidarności”, wraz z odcinkiem przez plac Bankowy. Trwa też już projektowanie przebudowy trasy na Marszałkowskiej między placem Konstytucji a rondem Dmowskiego. W powiązaniu z utworzeniem tzw. placu Centralnego oraz przebudową kwartału w rejonie ulic Złotej i Zgoda możliwe są jeszcze dalsze zmiany.

Integralną częścią każdego z kolejnych fragmentów drogi rowerowej są remonty chodników oraz tworzenie nowych szpalerów drzew oraz trawników zdobionych kwiatami, bylinami i żywopłotami. Wszystkie te elementy składają się na wysokiej jakości przyjazną przestrzeń publiczną, czyli znak rozpoznawczy powstającego krok po kroku Nowego Centrum Warszawy.

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.