
Nowa zieleń, która pojawi się przy ulicach zapewni miastu prawdziwy oddech. Im więcej drzew, tym czystsze powietrze. Dlatego projekt obejmuje przebudowę nie tylko pasów drogowych, lecz całych powierzchni ulic wraz z ich sąsiedztwem. Niewykorzystane dotąd przestrzenie wypełnimy zielenią. To działanie systemowe, spójne myślenie o mieście. Dziś, wolne miejsca w pobliżu ulic nie mają wyraźnego charakteru, porzucone gdzieś między jezdnią a terenami zieleni czy wewnątrzosiedlowymi skwerkami. Będziemy je wydzielać i projektować razem z pasami drogowymi. Nadamy im charakter oddzielnych skwerów i promenad towarzyszących zabudowie. W rezultacie powstaną nowe miejsca, zachęcające do spędzania tam czasu w otoczeniu przyrody. Gdy drzewa i krzewy podrosną, mieszkańcy i mieszkanki rewitalizowanego rejonu będą przemieszczać się zielonymi korytarzami wzdłuż ulic.
Inicjatorem i pomysłodawcą programu Zielone Ulice jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Na obszarze rewitalizacji program obejmuje na razie cztery ulice: Aleję Solidarności od ulicy Panieńskiej do wiaduktu kolejowego, ul. Jagiellońską od ul. Marcinkowskiego do węzła Trasy Toruńskiej, ul. Targową od Dworca Wileńskiego do wiaduktu kolejowego oraz ul. Radzymińską od skrzyżowania z al. Solidarności do granic dzielnicy Targówek.
Warszawiacy są zaangażowani w kwestie dotyczące zieleni i chętnie dzielą się obserwacjami gdzie i w jaki sposób dozielenić okolicę, dlatego pytaliśmy ich o pomysły na przekształcenie ulic w sąsiedztwie. Przeprowadziliśmy też konsultacje społeczne, dopytując mieszkańców i mieszkanki , jakiej zieleni potrzebują, jakich miejsc wypoczynku im brakuje oraz jakich zmian wymagają ciągi komunikacyjne. Zebrane informacje wykorzystamy przy modernizacji ulic.
Więcej informacji o projekcie Zielone Ulice znajdziesz na stronie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy TUTAJ