Architektura i planowanie przestrzenne

Architektura i planowanie przestrzenne

Nowe Centrum Warszawy

Increase Zwykły Decrease
opublikowano: Wojciech Kacperski, 23 stycznia 2020 - 16:01


 

 

 

          nowe centrum warszawy

 

 

Lepsze miasto dla nas wszystkich

Nowe Centrum Warszawy to projekt wielu zmian, które planujemy i realizujemy w Śródmieściu. Centrum staje się bardziej przyjazne i wygodne dla wszystkich użytkowników.

Na lepszą jakość życia w Centrum stawia Prezydent Rafał Trzaskowski:

 

„ Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpieczne, zielone i pełne życia, odpowiadające na potrzeby i styl życia warszawianek i warszawiaków. Nowe Centrum Warszawy ma być żywe, pełne usług zlokalizowanych w parterach budynków, sklepów, kawiarni czy restauracji z ogródkami.  Lepsza jakość centrum to też zdrowie nas wszystkich: czyste powietrze, cień latem, dużo zieleni.”

 

 

warszawa

 

Jakie są nasze założenia dla idei Nowego Centrum Warszawy

 

  • ·        ładniejsze przestrzenie publiczne
  • ·        więcej zieleni i eko rozwiązań projektowych 
  • ·        wygoda w poruszaniu się po centrum dla pieszych, rowerzystów i korzystających z komunikacji publicznej
  • ·        żywe place i ulice z handlem, usługami, ofertą spędzania czasu wolnego

 

granice projektu

 

Nasz projekt Nowe Centrum Warszawy dotyczy ścisłego Śródmieścia Stolicy. Na planie mogą Państwo zobaczyć jego ramy przestrzenne. Są to okolice Pałacu Kultury, ulica Marszałkowska od placu Konstytucji po plac Bankowy, fragment Śródmieścia między Alejami Jerozolimskimi oraz Świętokrzyską, a od zachodu aleja Jana Pawła II.

 

Pomimo pandemii działamy. COVID-19 pokazał nam, jak ważna jest troska o wygodne przestrzenie publiczne i możliwość bezpiecznego spędzania czasu na zewnątrz.

 

Przebudowaliśmy już aleję Jana Pawła II od ronda Czterdziestolatka do ronda ONZ. Wytyczyliśmy nowe drogi dla rowerów oraz przejścia dla pieszych. Zmieniamy też najbliższe sąsiedztwo Pałacu Kultury i Nauki. Trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Pałacu Kultury i Nauki i zielonego placu przed nim.

Nowego charakteru nabierze tzw. plac Pięciu Rogów u zbiegu ulic Chmielnej, Brackiej oraz Zgoda. To będzie zielona i przyjazna przestrzeń, głównie dla pieszych.

 

W niedalekiej przyszłości urządzimy liczne przejścia dla pieszych w okolicy ronda Dmowskiego oraz na ulicy Marszałkowskiej. 

 

Nowe Centrum Warszawy to wiele projektów

 

Aleja Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka

Zakończyliśmy przebudowę głównego odcinka al. Jana Pawła II oraz ronda Czterdziestolatka. W jego rejonie urządziliśmy naziemne przejścia dla pieszych oraz przejazdy rowerowe, w tym duży przejazd na osi ulicy Nowogrodzkiej.

 

Szeroka arteria między tymi dwoma rondami w samym centrum Warszawy miała do tej pory nawet po 4-5 pasów w każdą stronę. Zmniejszyliśmy ją do trzech pasów w każdym kierunku, łącznie z wiaduktem prowadzącym nad rondem. Dla przepustowości nie ma to znaczenia, bo decydują o tym ronda i ich wielkość. Dla miejskiej przestrzeni zmiana o wiele większą wartość. Zyskaliśmy miejsce na szerokie chodniki wyłożone efektownym lastryko, drogi rowerowe o szerokości 3 metrów i zieleń. Mamy miejsce na drzewa i małą architekturę.

janapawla

 

 

 

Nowy tzw. Plac Pięciu Rogów

 

Rozpoczęliśmy przebudowę jednego z najbardziej charakterystycznych skrzyżowań ulic w Warszawie. W jednym miejscu spotyka się aż pięć ulic: Bracka, Chmielna, Krucza, Zgoda i Szpitalna. To jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia. Obecny sposób zagospodarowania placu pozostawia wiele do życzenia.. Chcemy to zmienić, by tak szczególne miejsce stało się wizytówką stolicy. Na nowym placu stanie 22 klony polne o wysokości do 9 metrów wysokości. Nawierzchnia placu zostanie wyłożona płytami z betonu architektonicznego, wykończonego kruszywem kamiennym. Zachowany zostanie przejazd w osi ulicy Szpitalnej, będzie on jednak zarezerwowany wyłącznie dla autobusów, dostaw oraz okolicznych mieszkańców.

Przestrzeń Placu wypełniona ludźmi, ławki, zieleń

 


Konkurs na ulicę Chmielną

Wyłoniliśmy zwycięzcę konkurs architektonicznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania ulicy Chmielnej. Jury konkursowe na czele z Wojciechem Wagnerem z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego za najlepszą uznało pracę autorstwa RS Architektura Krajobrazu, uznając ją za najbardziej kompletną, dojrzałą i wielowątkową. Szpalery drzew, dużo zieleni i miejsc do wypoczynku oraz efektowne oświetlenie – taka będzie nowa Chmielna. Po obu stronach ulicy Chmielnej, na odcinku od ul. Nowy Świat do pasażu Stanisława Wiecheckiego „Wiecha”, pojawią się rzędy drzew. Zmienią się też skwery przy kinie Atlantic oraz przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek pod chmurką. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. Co ważne - zmieni się również Bracka na odcinku od Alej Jerozolimskich do tzw. Placu Pięciu Rogów.  Bardzo ważny dla miasta jest również studialny (nie realizacyjny na tym etapie) pomysł dla ulicy Widok. W ramach remontu z Chmielnej zniknie nawierzchnia z kostki betonowej z lat 90. XX wieku. Wyszczerbiony materiał zastąpią płyty granitowe o wymiarach 100 na 50 centymetrów. Na skwerze, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek na straganie (blisko Nowego Światu), ma się pojawić granit w jasnoszarym kolorze. Obramienia płyt o wielkości 50 na 50 centymetrów zostałyby wykonane z kamiennej kostki w kolorze grafitowym.

 

 To nie koniec zmian w tym rejonie, ponieważ wkrótce ogłoszony zostanie również konkurs na rejon ulicy Złotej i Zgoda.

chmielna ncw

Droga dla rowerów na ulicy Marszałkowskiej przy Pałacu Kultury

 

Podpisaliśmy umowę z wykonawcą długo wyczekiwanej drogi rowerowej wzdłuż ulicy Marszałkowskiej. Uzupełni ona brakujący fragment trasy na wysokości Placu Defilad. Inwestycję będziemy realizować w ramach budżetu obywatelskiego. W ramach tego projektu wyremontujemy także chodnik przy ulicy, a na szerokiej jezdni wytyczymy miejsca postojowe.

ddrka 


Droga dla rowerów przy ulicy Marszałkowskiej na wysokości Ogrodu Saskiego

W nadchodzących latach chcemy przedłużyć trasę dla rowerów wzdłuż ulicy Marszałkowskiej o odcinek na wysokości Ogrodu Saskiego. Dziś przejazd w tej części miasta nie jest ani przyjemny, ani łatwy. Dzięki nowej trasie szybciej pojedziemy rowerem także z placu Bankowego w inne rejony Warszawy.

 

ddrkasaski

 

Zielona Marszałkowska

 

Drogi dla rowerów to nie jedyne zmiany, które planujemy na ulicy Marszałkowskiej. W ramach kolejnych inwestycji wyremontujemy chodniki i posadzimy więcej drzew. Główne zmiany planujemy na odcinku ulicy Marszałkowskiej między placem Konstytucji a rondem Dmowskiego.

marszalkowska 

Rondo Dmowskiego

 

Ogłosiliśmy przetarg na przejścia naziemne przy rondzie Dmowskiego. W pierwszej kolejności wytyczymy cztery przejścia – dwa na ul. Marszałkowskiej na wysokości ul. Widok oraz ul. Nowogrodzkiej, kolejną planujemy w Alejach Jerozolimskich na wysokości ul. Poznańskiej oraz w osi ulicy Parkingowej. To pierwsze przejścia, które chcemy oddać mieszkańcom do użytku w przeciągu najbliższego roku, trzy z nich będą posiadały również przejazdy rowerowe. W kolejnym etapie powstaną przejścia naziemne związane z samym rondem. Termin uzależniamy od negocjacji z PKP PLK, które będą remontować linię średnicową wzdłuż Alei Jerozolimskich.

Rondo Dmowskiego

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz nowy plac w centrum

 

Najważniejszym wydarzeniem najbliższych lat będzie otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Budowa gmachu już trwa. Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji kultury w Warszawie. Projekt autorstwa Thomasa Phifera radykalnie odmieni pustkę przed Pałacem Kultury i Nauki. Muzeum z księgarnią, kawiarnią i salą kinową będzie przyciągał nie tylko mieszkańców, ale i turystów ze świata. Muzeum stanie się nową, kulturalną wizytówką naszego miasta.

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej - wizualizacja, budynki wśród zieleni, ludzie na trawniku

 

Warszawianki i warszawiacy zyskają również nowy plac wykrojony z części Placu Defilad od strony ul. Marszałkowskiej. W przestrzeni, która zostanie urządzona zgodnie z projektem konkursowym zespołu A-A Collective, mieszkańcy odnajdą zatarte teraz ślady historii Warszawy po nieistniejących ulicach i kamienicach. Przybędzie około 100 drzew i efektowna sadzawka. Plac stanowić będzie atrakcyjne przedpole dla Pałacu Kultury i Nauki oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Cała ta przestrzeń połączona z atrakcyjnym programem kulturalnym pełnić będzie ważną funkcję społeczną i centrotwórczą.

Plac Centralny - widok teren zielony, ludzie siedzący na ławkach

 

Plac Powstańców Warszawy

 

Podpisaliśmy umowę na projekt oraz budowę nowoczesnego parkingu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy. Po 2023 roku poznamy nowe oblicze tej przestrzeni. Pod ziemią znajdzie się nowoczesny parking samochodowy, zaś na powierzchni różne udogodnienia dla pieszych oraz rowerzystów. Ostateczny kształt i projekt aranżacji placu poprzedziły konsultacje i warsztaty projektowe. Ich wyniki mają być uwzględnione przy tworzeniu zagospodarowania przestrzeni na nim. Będzie ona nie tylko estetyczna, zielona ale też funkcjonalna. 

 

placpowstancow

 

Nowa Emilia

 

Kolejną inwestycją, która trwale zmieni bezpośrednie otoczenie Pałacu Kultury, to Nowa Emilia. Pawilon odtworzymy wykorzystując w czasie budowy także oryginalne elementy. Obiekt stanie w nowym miejscu, na północnej osi Pałacu Kultury z Pałacem Młodzieży. Będzie to miejsce pełne światła, zieleni. Przyciągnie różnych użytkowników. Inwestycję zrealizujemy w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Jej ukończenie planujemy już na okres po 2023 roku.

Budynek Nowej Emilii - wizualizacja

 

Hala Gwardii

Zmiany czekają również jedno z miejsc najchętniej odwiedzanych przez Warszawiaków, czyli Halę Gwardii. To będzie miejsca spotkań, targów oraz różnych wydarzeń kulinarno-kulturalnych. Remont obiektu odbędzie się w trybie postępowania publiczno-prywatnego. Liczymy na to, że odmieniona Hala Gwardii będzie służyła mieszkańcom jeszcze przez długie lata.

halagwardii

 Krucza

Zmiany planujemy również na innej ważnej ulicy Śródmieścia – Kruczej. Posadzimy zieleń, wyremontujemy chodniki, wyznaczymy nowe miejsca parkingowe. Ulica przejdzie metamorfozę w przeciągu najbliższych kilku lat.

 

krucza

  

Oprócz dużych zmian Nowe Centrum Warszawy to także szereg mniejszych inwestycji, które złożą się na miasto lepszej jakości.  Dbamy o zieleń, przestrzeń publiczną, lepsze oświetlenie, ławki, ścieżki rowerowe. Bardzo ważna jest dla nas perspektywa mieszkańców miasta. Chcemy by centrum, które dziś jest zbiorem punktów, placów i miejsc połączyć wygodnymi ścieżkami w sieć. Wtedy całość może działać lepiej, jak swoisty i żywy organizm, mieszkańcy są w nim najważniejsi.

 

O zmianach rozmawiamy z mieszkańcami na spotkaniach w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, który znajduje się w samym centrum w Pasażu Wiecha.  Jesteśmy otwarci na współpracę i realizowanie pomysłów z instytucjami, mieszkańcami, sektorem prywatnym

Jeśli masz pomysł, napisz: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl

 

Pandemia oznacza przede wszystkim dbałość o obszary, które są najważniejsze dla zdrowia i bezpieczeństwa warszawianek i warszawiaków, w związku z tym realizacja zamierzeń Nowego Centrum Warszawy może się opóźnić. Nie zamierzamy jednak z nich rezygnować, bo stawiamy na lepszą jakość życia w centrum.

 

 

Aktualne informacje o projekcie można znaleźć na stronach:

 

https://architektura.um.warszawa.pl/content/konkurs-chmielna

https://plac5rogow.pl/

bit.ly/NoweRondoDmowskiego

 

http://www.nowaaleja.waw.pl/