Nowe Centrum Warszawy - lepsze miasto dla nas wszystkich

Nowe Centrum Warszawy to projekt wielu zmian, które planujemy i realizujemy w Śródmieściu. Centrum staje się bardziej przyjazne i wygodne dla wszystkich użytkowników.

logo - Czarny napis na białym tle

Na lepszą jakość życia w Centrum stawia Prezydent Rafał Trzaskowski:

Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpieczne, zielone i pełne życia, odpowiadające na potrzeby i styl życia warszawianek i warszawiaków. Nowe Centrum Warszawy ma być żywe, pełne usług zlokalizowanych w parterach budynków, sklepów, kawiarni czy restauracji z ogródkami. Lepsza jakość centrum to też zdrowie nas wszystkich: czyste powietrze, cień latem, dużo zieleni.

Co się zmieni w centrum miasta?

 • Nowe Centrum Warszawy będzie bardziej uporządkowane i funkcjonalne.
 • Komfortowe chodniki i trasy rowerowe połączą place i skwery w centrum Warszawy w spójną przestrzeń – wygodną i przyjazną mieszkańcom.
 • Arterie zdominowane przez samochody i ruch tranzytowy zmienią się w ulice dostępne dla  wszystkich – także pieszych, rowerzystów i pasażerów komunikacji publicznej.
 • Nowe przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe pozwolą szybciej i bezpieczniej poruszać się po mieście.
 • Pojawi się więcej drzew i krzewów, które dają cień, oczyszczają powietrze i chronią przed podtopieniami podczas nawałnic.
 • Specjalne płyty, które przepuszczają wodę i powietrze, systemy nawadniania i regularna pielęgnacja poprawią kondycję śródmiejskiej zieleni.
 • Lokalne sklepy, lokale gastronomiczne i usługi zyskają nowych klientów.
 • Centrum Warszawy, zamiast kojarzyć się wyłącznie z miejscem do pracy i załatwiania najpilniejszych spraw, stanie się dla mieszkańców miejscem odpoczynku i spędzania wolnego czasu.

grafika centrum "z lotu ptaka" z zaznaczonymi na żółto przestrzeniami wyznaczonymi do zmian

Co jest ważne, kto skorzysta na zmianach, co chcemy uzyskać?

 • Na zmianach w centrum skorzystają wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek i zasobność portfela.
 • Wzmocnimy dotychczasowe atuty centrum - oferta kulturalna i rozrywkowa, handel i usługi będą mogły lepiej się rozwijać.
 • Ścisłe Śródmieście przestanie być tak zabetonowane, szare i duszne, przybędzie zieleni, poprawi się jakość powietrza.
 • Nowe Centrum Warszawy stanie się nową wizytówką całej Warszawy.

Pandemia i COVID-19 pokazały nam, jak ważne są: troska o wygodne przestrzenie publiczne i zieleń, możliwość bezpiecznego spędzania czasu na zewnątrz.

Przebudowaliśmy już aleję Jana Pawła II od ronda Czterdziestolatka do ronda ONZ. Wytyczyliśmy nowe drogi dla rowerów oraz przejścia dla pieszych. Zmieniamy najbliższe sąsiedztwo Pałacu Kultury i Nauki. Trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zwieńczeniem tej inwestycji będzie plac z zielenią i założeniem wodnym. 

Nowego charakteru nabierze plac u zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Brackiej, Szpitalnej oraz Zgoda. To będzie zielona i przyjazna przestrzeń, głównie dla pieszych.

Wytyczyliśmy nowe przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe przy rondzie Dmowskiego oraz na ulicy Marszałkowskiej. Służą warszawiankom i warszawiakom od maja 2022 roku.

Oprócz dużych zmian Nowe Centrum Warszawy to także szereg mniejszych inwestycji, które złożą się na miasto lepszej jakości. Dbamy o zieleń, przestrzeń publiczną, lepsze oświetlenie, ławki, ścieżki rowerowe. Bardzo ważna jest dla nas perspektywa mieszkańców miasta. Chcemy, by centrum, które dziś stanowi zbiór punktów, placów i różnych miejsc połączyć wygodnymi ścieżkami w sieć. Wtedy całość przestrzeni publicznych może działać lepiej, jak swoisty i żywy organizm. Mieszkańcy są najważniejsi.

O zmianach rozmawialiśmy z mieszkańcami na spotkaniach w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, który znajduje się w samym centrum w Pasażu Wiecha. Jesteśmy otwarci na współpracę i realizowanie pomysłów z instytucjami, mieszkańcami, sektorem prywatnym.

Jeśli masz pomysł, napisz: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl

Realizacja Nowego Centrum Warszawy jest dla nas bardzo ważna. Zamierzamy dbać o obszary, które są kluczowe dla zdrowia i bezpieczeństwa warszawianek i warszawiaków. Stawiamy na lepszą jakość życia w centrum.