Architektura i planowanie przestrzenne

Architektura i planowanie przestrzenne

Wygodne i zielone miasto na obszarze Starych Świdrów

Increase Zwykły Decrease
opublikowano: Maria Zielińska, 3 lipca 2019 - 17:56


Wygodne i zielone miasto na obszarze Starych Świdrów

Kiedyś działała tu fabryka domów. W przyszłości na terenie Starych Świdrów powstanie osiedle kompletne ze wszystkim, co jest potrzebne, by wygodnie żyć, pracować i wypoczywać.


Poznaliśmy końcową koncepcję zagospodarowania 120 hektarów na obszarze Starych Świdrów. Zaprezentowali ją projektanci z pracowni A2P2 na spotkaniu 26 czerwca w Urzędzie Dzielnicy Białołęka. Dawna fabryka domów i teren składowiska popiołów z Elektrociepłowni Żerań PGNiG Termiki zmienią się nie do poznania.

Mieszkańcy Białołęki zyskają nowe obszary rekreacyjne, sportowe i place zabaw wpisane w zieleń, która zajmie ok. 70 ha. Parki przewidziano na 17 ha. Powstanie też unikatowa przestrzeń zieleni nad samą rzeką. Jest ona nazywana Parkiem nad Wisłą i planowana na 32 ha. Nie zapomniano też o zieleni przyulicznej czy wewnątrz kwartałów zabudowy.

Koncepcja osiedla na Starych Świdrach zapewni przyszłym, ale też obecnym mieszkańcom, dostęp do całej infrastruktury społecznej, czyli do szkół podstawowych (w projekcie są przewidziane cztery placówki na 3500 uczniów), do przedszkoli i żłobków. Dla tych ostatnich przewidziano lokalizacje m. in. w parterach usługowych planowanej zabudowy.

Nowe osiedle będzie dobrze skomunikowane, ma powstać nowa linia tramwajowa m.in. wzdłuż ul. Myśliborskiej. Projektanci rekomendują także reorganizację ruchu przy skrzyżowaniu ulic: Myśliborskiej, Obrazkowej i gen. Kuklińskiego. Szczegółowa koncepcja transportowa znajduje się w opublikowanym raporcie.

Raport można pobrać tu. 

Pliki do pobrania

1.
(plik: 19_0702_PLAN A0 1do2000.pdf, rozmiar pliku: 5.06 MB)
Pobierz