Jaka uchwała krajobrazowa dla Warszawy?

Zdjęcie czarno-białe. Na pierwszym planie słup ogłoszeniowy z plakatem - napis "ładnieładnie", w tle kamienica i 2 przejeżdżające samochody

Trwają prace nad projektem uchwały krajobrazowej dla Warszawy. 24 lutego rozpoczynamy konsultacje społeczne.

Przystępujemy do konsultacji społecznych, w ramach wyłożenia do publicznego wglądu (zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym), projektu uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Jest ona potocznie nazywana uchwałą krajobrazową.

Projekt uchwały konsultujemy już po raz trzeci. Pierwszy raz zaprezentowaliśmy projekt uchwały krajobrazowej w 2017 roku i wzbudził on wówczas wielkie zainteresowanie opinii publicznej. W 2018 roku zaktualizowany dokument został wyłożony do publicznego wglądu w trybie ustawowym. Po rozpatrzeniu uwag, przedłożyliśmy projekt uchwały Radzie Miasta Stołecznego Warszawy. Radni niemal jednogłośnie przyjęli dokument 16 stycznia 2020 roku.

Niestety, uchwała została uchylona przez Wojewodę Mazowieckiego. O jej dalszych losach rozstrzygnęły sądy administracyjne kolejnych instancji. Proces ten trwał dwa lata. W wyniku orzeczeń sądów m.st. Warszawa zostało zobowiązane do ponownego uzgodnienia i wyłożenia dokumentu. Liczymy na to, że aktualny etap wyłożenia projektu uchwały stanie się – po rozpatrzeniu uwag strony społecznej i uzyskaniu akceptacji Rady Miasta – istotnym krokiem w stronę realizacji strategicznego celu, jakim jest poprawa jakości przestrzeni stolicy.

Zobacz projekt uchwały i przewodnik po jego najważniejszych zapisach (dostępne od 24 lutego)

Jak można wziąć udział w konsultacjach?

Porozmawiajmy:

  • Na spotkaniu on-line 7 marca (wtorek) o 17.30.
  • na YouTubie – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
  • na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy Ci w mailu zwrotnym.
  • w czasie dyżuru w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury
  • 9 marca (czwartek), w godz. 16–19
  • 13 marca (poniedziałek), w godz. 16–19
  • Podczas dyżuru telefonicznego pod numerem 22 325 81 08
  • w środy 1, 8 lub 15 marca, w godz. 13–16

Z projektem uchwały będzie można zapoznać się również w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Al. Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od Wydział Obsługi Mieszkańców, pon.-pt., godz. 8-16.

Konsultacje społeczne potrwają od 24 lutego do 31 marca 2023 r.